Recenzje - Dziekanowice - Skansen Etnograficzny - Mali Turyści - Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca dla dzieci

Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Dziekanowice - Skansen Etnograficzny

Data dodania: 04.03.2009

Dotyczy wpisu: Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Autor: Eviko

     Moja ocena nie będzie obiektywna. Nie może być, skoro Dziekanowice i Lednogóra to pierwsze miejsca historyczne jakie zwiedziłam. Było to za czasów szkoły podstawowej. Zapowiedź niezwykłych wrażeń już na etapie zjazdu z trasy Gniezno – Poznań… widok rzeźb czterech wojów nastrajał tak poważnie....

     Muzeum Etnograficzne widziałam podczas najpiękniejszej z możliwych pór roku… późną wiosną. Od tamtego czasu jeden mi pozostaje obraz „wsi sielskiej, anielskiej”

     Kilkadziesiąt chat, sprowadzonych z różnych rejonów Wielkopolski, pochodzących z XIX w., tworzy spójne zabudowania wiejskie. Spacerując od zagrody do zagrody poznajemy specyfikę zabudowań oraz wystroju domostw ludności wiejskiej. Jednocześnie łatwo wychwycić można różnice w posiadaniu, wynikające z poziomu majętności danego gospodarza. To co dla mnie jest piękne przy dziekanowickich zagrodach to prawie wyczuwalny zapach tamtej wsi … stare, drewniane bele, siano w stodole, malwy pod oknami i to czego coraz częściej brakuje w ogrodach: stare gatunki drzew owocowych oraz ule… zupełnie jakby za chwilę ktoś miał zaśpiewać: „Ty pójdziesz górą a ja doliną…” :)

     Pośrodku parku stoi bardzo klimatyczny, drewniany XVIII w. kościółek, przy którym rozchodzą się drogi zwiedzania: jedna z nich prowadzi do wiatraków, przy których można odpocząć i podziwiać Jezioro Lednickie, drugą udajemy się w stronę osiemnastowiecznego dworu i cmentarza wiejskiego.

     Przy zakupie biletów wstępu radzę zdecydować się na wersję rozszerzoną - obejmuje ona wstęp do Parku Etnograficznego, zwiedzanie wystawy na folwarku w Dziekanowicach i wizytę na Ostrowie Lednickim. Wyżej wymienione obiekty są od siebie oddalone o kilka kilometrów. Dla zmotoryzowanych – żaden problem, dla spacerowiczów przyjemność, choć nie bezgraniczna – idzie się poboczem jezdni; za każdym razem szliśmy pieszo ale będąc z dzieckiem macie oczy wokół głowy.

     Na terenie Parku Etnograficznego znajduje się punkt gastronomiczny. Po drodze do Ostrowa można również zaopatrzyć się w dwóch sklepach spożywczych.

Zdecydowanie polecamy wystawę na folwarku!!!


     Dalej udajemy się w stronę Ostrowa, po drodze – dla chętnych – kąpiel w jeziorze, mijacie bowiem plażę (niestrzeżona!).

     Będąc pierwszy raz z małym dzieckiem można popełnić błąd i za wcześnie powiedzieć o tym, że na Ostrowie Lednickim czeka Was przeprawa promowa na Wyspę – ryzyko ciągłego opowiadania jak to będzie fajnie :). Ale dla dzieci to z pewnością atrakcja. Na miejscu duża polana, możliwość piknikowania przy wiatraku, punkty gastronomiczne, baszta – punkt widokowy oraz kramy z pamiątkami.

     O samym Ostrowie nie piszę… to trzeba zobaczyć na własne oczy!
W końcu to początek Państwa Polskiego…

Galeria

Innowacyjna Gospodarka