Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Sudety

 

Sudety to pasmo górskie położone w południowo - zachodniej Polsce, na styku granic trzech państw: Polski, Czech i Niemiec. Sudety choć nie tak wysokie jak Tatry niezwykle atrakcyjnym turystycznie regionem.

 

To nie tylko szlaki turystyczne i walory krajobrazowe, ale także zabytki budowlane i przyrodnicze. Jest wiele obiektów, które przyciągają rzesze turystów
Do tych budowlanych zaliczamy: domy zdrojowe, twierdze i forty, mosty i wiadukty, pałace i dworki, ruiny i zabytkowe budowle, zabytkowe świątynie i klasztory, zabytkowe cmentarze, zamki, wieże widokowe, schroniska i chatki turystyczne.
Do obiektów przyrodniczych zaliczamy: jaskinie, pomniki przyrody, rezerwaty i Parki, skały, szczyty, kompleksy podziemne, wodospady, doliny górskie, stawy, strumienie i rzeki, przełęcze, kotły.
 

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Historia eksploatacji złota w okolicy Złotego Stoku sięga pierwszego tysiąclecia naszej ery. Od tego czasu aż do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonychna 21 poziomach. Kopalnie złota w Złotym Stoku to stare wyrobiska górnicze, w których na przestrzeni wieków wydobywano najprawdziwsze rudy złota. Według szacunków do dzisiejszych czasów wydobyto tam około 17 ton cennego kruszcu. Do nieczynnych kopalni powinien trafić każdy, kogo interesują nietoperze. To właśnie ze względu na występowanie rzadkich gatunków - podkowca małego, nocka orzęsionego, nocka Bechsteina i nocka dużego - Kopalnie w Złotym Stoku uznano za specjalny obszar ochrony siedlisk w ramach sieci Natura 2000.

 

Źródło zdjęcia : wolnedni.pl/places/6507-kopalnia-zlota-w-zlotym-stoku

 

 

Wodospad Wilczki

O wysokości 27 metrów położony jest w Masywie Śnieżnika. Uważany jest za największy i najwyższy wodospad w tej części Sudetów oraz jednocześnie za najwyższy wodospad polskiej części Sudetów. Wokół wodospadu rośnie piękny, stary las mieszany i wznoszą się malownicze skałki. Wodospad wraz z najbliższym otoczeniem objęte od 1958 roku ochroną i tworzą rezerwat przyrody „Wodospad Wilczki”. Teren rezerwatu przystosowany jest do zwiedzania. Nad wodospadem znajduje się mostek, a wokół niego wyznaczono ścieżki oraz schodki prowadzące do tarasów widokowych, tak by można było oglądać wodospad i wąwóz z każdej strony. Fascynującym widokiem jest wodospad porą zimową. Wody Wilczki przy niskich temperaturach „zapadają w zimowy sen”, zaś wodospad przeobraża się w lodospad.

 

Źródło zdjęcia : www.adamski.pl/foto/galeria/gory/wodospad-wilczki/

 

 

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska mieści się na terenie fabryki dywanów w Kowarach. W parku znajdują się

rożne obiekty zabytkowe takie jak pałace, kościoły, starówki miast dolnośląskich itp., odwzorowane w skali 1:25. Zachowane naprawdę detale, które trudno dostrzec gołym okiem, dopieszczono płaskorzeźby, gzymsy , okna , dachy. Przewodnicy oprowadzający informują o historii i położeniu atrakcji. Zwiedzający mogą również udać się do pobliskiej pracowni i zobaczyć na własne oczy jak przebiegają prace nad nowymi obiektami. Spacerując między miniaturami można poczuć się niczym w bajce o Alicji z Krainy CzarówNa terenie Parku , który zresztą jest na świeżym powietrzu, panuje niesamowita atmosfera. Chciałoby się wejść do każdego zamku czy kościoła
Można odnieść  wrażenie, że wewnątrz miniatur toczy się normalne życie, brakuje tylko mieszkańców.

 

Źródło zdjęcia : www.turystycznapolska.pl/index.php/pol/Fotogalerie/Co-warto-zobaczyc/Park-Miniatur-Zabytkow-Dolnego-Slaska-w-Kowarach/Starowka-Jeleniej-Gory

 

 

Zamek Książ

    Położony w Książańskim Parku Narodowym. Zamek Książ jest największym z zamków śląskich oraz trzecim co do wielkości w Polsce. Zamek powstał w latach 1288-1291 z inicjatywy księcia świdnickiego Bolka I. W 1718 roku przebudowano zamek w luksusowy pałac. Zamek, położony jest na obrzeżach Wałbrzycha, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Zamek wraz z zabudowaniami i tarasami jest odwiedzany przez tłumy turystów nie tylko z Polski. Ciekawa jest także trasa turystyczna śladami II wojny światowej gdzie zwiedzający mogą zejść do podziemi wydrążonych przez hitlerowców.

Zamek pełen jest ciekawych zakamarków. Turyści mają możliwość zwiedzania imponujących komnat, z których najpiękniejsze to Sala Maksymiliana, Salon Chiński, Salon Włoski, Salon Zielony i Hall Myśliwski.

 

Źródło zdjęcia : www.zamiasto.com.pl/miejsce_zdjecia,87,0,Zamek-Ksiaz-Ksiaz.html

 

 

Jaskinia Niedźwiedzia

    Jaskinia Niedźwiedzia to największa jaskinia Sudetów. Zaliczana jest także do najpiękniejszych jaskiń w Polsce ze względu na bogactwo form kresowych. Składa się z licznych korytarzy, które rozłożone horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych tzw. kominami. Najlepiej rozwinięte piętra środkowe i dolne. Partie środkowe w części udostępniono do zwiedzania. Łączna długość korytarzy jaskini przekracza 3,5 km, przy różnicy wysokości między najwyższym, a najniższym punktem około 70 m. Wieki temu żyły tu zwierzęta, które dzisiaj znamy tylko z atlasów przyrodniczych.Wypełniające znaczną część korytarzy i sal osady jaskiniowe zwane namuliskiem zawierają olbrzymią ilość kości zwierząt zamieszkujących jaskinię i jej okolicę w okresie ostatniego zlodowacenia (niedźwiedzi jaskiniowych, lwów, wilków i hien jaskiniowych) oraz zwierząt występujących również współcześnie. Wśród szczątków kostnych zwierząt epoki lodowcowej zdecydowanie przeważają kości niedźwiedzia jaskiniowego, od którego pochodzi nazwajaskini. Żyje ona nadal, tworząc szatę naciekową i stanowiąc miejsce zamieszkania dla nowych zwierząt. Obecnie stanowi miejsce noclegowe i zimowisko wielu gatunków nietoperzy. Współczesna faunajaskini to również ciemno - i wilgociolubne owady, pająki i zamieszkujące wody wypełniające misy martwicowe, niewielkie skorupiaki. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest pokaz światła i dźwięku w Sali Pałacowej.

Źródło zdjęć : Zbiór prywatny.

 

Wielki i Mały Staw

  Wielki i Mały Staw można śmiało nazwać klejnotami Śnieżki, które chętnie fotografują turyści. Nieopodal stoi urocze schronisko zw

ane "Samotnią", gdzie można przenocować i zjeść coś ciepłego. Pierwsze z jezior należy do grupy polodowcowych przepływowych, co oznacza, że ma połączenie z przepływającą obok rzeką, która doskonale je oczyszcza, stwarzając idealne warunki naturalne dla fauny i flory, dla turystów zaś wrażenie estetycznego piękna i czystej wody, nieskażonej zanieczyszczeniami cywilizacyjnymi, jednak temperatura jeziora nie przekracza 15 stopni Celsjusza. Mimo kuszącej postaci przejrzystej, czystej wody, kąpiel w jeziorze jest zabroniona. Drugie jezioro, leżące w sąsiednim kotle, jest niedostępne dla turystówposiada unikalną, bogatą i wyjątkową szatę roślinną i zwierzęcą, dlatego ze względu na ich ochronę teren wokół jeziora objęty jest ścisłą ochroną. Tak jak Mały Staw, jest jeziorem polodowcowym cyrkowym, a więc dość głębokim. Inną wspólną cechą jest zamarzanie tych jezior na prawie siedem miesięcy. Wielki Staw można podziwiać i obserwować z Kotła Wielkiego Stawuczyli obszaru, którego dno wypełnia właśnie jezioro. Ze względów bezpieczeństwa szlaki turystyczne wiodące do Kotła w zimę zamykane z racji częstych zagrożeń lawinowych, nie przeszkadza to jednak w rozwijaniu ruchu turystycznego tej okolicy.

 

Źródło zdjęcia : wikipedia.pl

 

Tekst: Żaneta Bomba

Innowacyjna Gospodarka