Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Jak się ubrać?

     To pytanie zadaje sobie pewnie każdy turysta. No właśnie, a jaka jest właściwa odpowiedz? Rób wszystko, żeby uniknąć zimna w górach! Należy zabrać ze sobą, również w piękne dni, cienką kurtkę z kapturem lub polar, weź do plecaka długie spodnie na wszelki wypadek, a dla dzieci czapkę. Pamiętaj, że dzieci są mniej odporne na zimno i koniecznie musisz o nich pamiętać.
     Musisz pamiętać o tym, że w górach bardzo często wieje wiatr. Górale mają takie powiedzenie: im silniejszy wiatr, tym zimniejszy! I to prawda. Np. wiatr wiejący z prędkością 40 km/h (11m/s) przy temperaturze powietrza +10°C działa tak, jak 0°C! A wiatr o takiej samej sile przy temperaturze -10°C odczuwamy jak -34°C!!! Poniżej w tabeli podano wpływ siły wiatru na temperaturę odczuwalną:


Wartości orientacyjne obliczone wg wzoru Courta przybliżone do całych stopni.

     Musisz też pamiętać, że na dole jest zawsze cieplej niż na górze. Jest to spowodowane tym, że powietrze ochładza się o 0,5st. C co każde 100m wysokości. Lepiej wziąć dodatkową odzież do plecaka niż zmarznąć i zachorować.
     Ważne jest, żeby ubierać się na cebulkę tzn. kilka warstw ubrania na siebie. Idąc pod górę należy ściągnąć wierzchnią warstwę, żeby się nadmiernie nie spocić, natomiast na górze włożyć ją na siebie.
     W słoneczne dni wskazana jest czapka z daszkiem i posmarowanie się filtrem ochronnym. Szczególnie narażony jest nos i uszy, a u starszych panów łysiejące miejsca na głowie.
     Buty są najważniejszym elementem naszego ubioru! Mają być na twardej podeszwie – najlepiej jak podeszwa jest oznaczona żółtym symbolem VIBRAM jest to specjalny system, który gwarantuje twardość podeszwy. Najlepiej jak buty są za kostkę. Buty sportowe nie są najlepszym rozwiązaniem, nie mówiąc już o butach wyjściowych tzw. półbutach.
Innowacyjna Gospodarka