Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Warmia i Mazury

Warmińsko-mazurskie to czwarte co do wielkości województwo w Polsce – co roku wypoczywa tu kilka milionów turystów. Jest tu ponad 2,7 tys. jezior, po których w słoneczne dni pływają tysiące kajaków, łódek i jachtów.

Ale warto tutaj przyjechać także zimą – wtedy również można odpocząć od miejskiego gwaru, uprawiając zimowe szaleństwo z narciarstwem zjazdowym włącznie. Na turystów czekają wyciągi narciarskie, trasy zjazdowe i biegowe.

Co warto zobaczyć jeszcze na Warmii i Mazurach? Zapraszamy na Szlak Zamków Gotyckich, na Pola Grunwaldzkie i Krainy Galindów. Najmłodsi z pewnością ucieszą się z wizyty w Kowbojskim Miasteczku Mrongoville w Mrągowie oraz w Żywkowie, wsi słynącej w całej Polsce z… bocianów.

A po atrakcjach turystycznych i rekreacyjnych warto się posilić. Regionalna kuchnia oferuje swe specjały w wielu ciekawych karczmach i zajazdach, a najlepsze z nich oznaczone są specjalnymi tablicami

 

Warmińsko-Mazurskie to region pełen niespodzianek. Warto tu przyjechać o każdej porze roku, aby zwiedzać, odpoczywać i… wrócić za rok.

 

Więcej na stronach:

www.warmia.mazury.pl

www.mazury.travel

 

 

EŁCKA KOLEJ WĄSKOTOROWA

Niespieszna podróż do świata historii Mazur i kolejnictwa gwiżdżącą i posapującą, spowitą obłokami dymu lokomotywą ,,pod parą”, przeniesie podróżnych w burzliwe czasy pogranicza, gdzie od stuleci ścierały się żywioły narodowościowe i wyznaniowe.

 

Ełcka kolej wąskotorowa

 

Ełcka Kolej Wąskotorowa została wybudowana w latach 1910 – 1917. Można nią dojechać z Ełku do Turowa lub do stacji Zawady-Tworku. Łączna długość trasy to prawie 50 km.

 

Ełcka kolej wąskotorowa

 

Zapraszamy też do Muzeum Kolejnictwa w Ełku (ul. Wąski Tor 1). Można tam zobaczyć m.in. zabytkowy tabor oraz halę lokomotywni.

Więcej na: www.mosir.elk.com.pl/ekw/

Fot. www.mosir.elk.com.pl/ekw/

 

WZGÓRZE KATEDRALNE WE FROMBORKU

Wzgórze Katedralne we Fromborku to zabytek najwyższej klasy. Mimo, że wielokrotnie było niszczone i przebudowywane, zachowało podstawowe elementy średniowiecznego założenia architektonicznego. Wyjątkowe znaczenie tego miejsca podnoszą tradycje historyczne i postać Mikołaja Kopernika (Wielki Astronom pochowany jest we fromborskiej katedrze). Zwiedzający mogą też zajrzeć do Muzeum Mikołaja Kopernika, umieszczone w dawnym pałacu biskupów warmińskich (w pobliżu katedry).

 

 

Frombork - wzgórze katedralne

Więcej na: www.frombork.art.pl

Fot. www.frombork.pl

 

BOCIANIA WIEŚ W ŻYWKOWIE

Żywkowo to najbardziej znana ,,bociania” wieś w Polsce – na dziewięć gospodarstw przypada tu aż 60 bocianich gniazd. Wieś należy do tzw. Warmińsko-Mazurskiego Bocianiego Szlaku, ciągnącego się wzdłuż granicy polsko-rosyjskiej.

 

Żywków - bociania wieś

 

Turyści mogą pokonać także 2-kilometrową ścieżkę edukacyjną, między Żywkowem a Toprzynami.

Więcej na: www.bociany.info

 

WESTERN CITY MRONGOVILLE W MRĄGOWIE

Fascynujący program artystyczny, pokazy kaskaderskie, zabawa z kowbojami, zwiedzanie wioski indiańskiej, Rancho Farmera z parkiem zwierząt, wspaniała zabawa, niezapomniane przeżycia i wiele innych atrakcji dla całej rodziny to codzienność Miasteczka Westernowego Mrongoville. Miasteczko jest wspaniałym miejscem dla wszystkich odkrywców spragnionych przygód rodem z Dzikiego Zachodu. Na ulicach można spotkać Kowboi, na dziedzińcu można obejrzeć pokazy jazdy westernowej.

 

Mrongoville


Można udać się w odwiedziny do Wioski Indiańskiej oraz wziąć czynny udział w wielu ciekawych konkurencjach, zainspirowanych życiem Dzikiego Zachodu.

 

Mrongoville

Więcej na www.mrongoville.pl

Fot. www.mrongoville.pl

 

POLA GRUNWALDZKIE

15 lipca 1410 roku na Polach Grunwaldzkich (obecnie mieści się tam Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej) doszło do jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy - naprzeciw siebie stanęło około 50 tys. ludzi, a kilkugodzinne zmagania okazały się wielkim triumfem wojsk polsko-litewskich nad Zakonem Krzyżackim.

 

Grunwald

 

W rocznicę tego wydarzenia co roku na Polach Grunwaldzkich dochodzi do niezwykłego inscenizowanego starcia, w którym bierze udział ok. 2 tys. rycerzy. Żadna inna inscenizacja militarna nie przyciąga tak wielu miłośników rycerstwa, nie tylko z Polski, ale i zagranicy - z Rosji, Ukrainy, Niemiec, Włoszech, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Białorusi i Stanów Zjednoczonych. Rycerze są w strojach wiernie oddających charakter średniowiecznej bitwy.

 

Grunwald

 

Grunwald

Więcej na: www.grunwald.warmia.mazury.pl

 

PARK MINIATUR WARMII I MAZUR W GIERŁOŻY

Na 30 tys. m. kw. zwiedzający mogą zobaczyć najciekawsze zabytki Warmii i Mazur, odtworzone w skali 1:25 miniatury m.in. pałacu z Drogoszy i Sztynortu, śluzy na Kanale Mazurskim, zamków z Reszla, Lidzbarka Warmińskiego i Nidzicy, Twierdzy Boyen, bazyliki ze Świętej Lipki, olsztyńskiej Wysokiej Bramy, Wieży Bismarcka z Mrągowa, jak również wiaduktu kolejowego ze Stańczyków, chaty mazurskiej czy wiatraka z Bęsi.

 

Gierłoża - Park Miniatur

 

W Parku Miniatur odbywają się także m.in. tematyczne Pikniki Historyczne. Goście mogą obejrzeć m.in. zainscenizowane starcia Wehrmachtem a Wojskiem Polskim oraz Armią Czerwoną, można podpatrzeć zwyczaje panujące w szlacheckiej Polsce oraz zobaczyć, jak wyglądało życie dawnych Słowian.

 

Gierłoża - Park Miniatur

 

Gierłoża - Park Miniatur

Więcej na www.miniatury.com.pl

fot. www.miniatury.com.pl

 

MUZEUM BUDOWNICTWA LUDOWEGO W OLSZTYNKU

W Skansenie w Olsztynku można zobaczyć ponad 60 obiektów dużej i małej architektury, przedstawiających zróżnicowaną zabudowę wsi, powstają od XVIII do XX wieku na Warmii, Mazurach i Powiślu. Można obejrzeć m.in. tradycyjne chaty i zagrody, młyn wodny, kościół ewangelicki, stajnie i spichlerze. Zwiedzający mogą obejrzeć takie zebrane po 1945 roku eksponaty, przedstawiające tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku.

 

Skansen w Olsztynku

 

Skansen w Olsztynku

 

Skansen w Olsztynku

 

Skansen w Olsztynku

Więcej na www.muzeumolsztynek.pl

Fot. Wirtualny spacer po Muzeum w Olsztynku (mbl.sklodowski.pl)

 

KANAŁ ELBLĄSKI

Techniczny ewenement w skali światowej - zaprojektowany w XIX wieku, funkcjonuje do dzisiaj. Kanał łączy kilka zachodniomazurskich jezior z Zalewem Wiślanym. 100-metrową różnicę poziomów wody pokonuje przy pomocy śluz i pochylni. Te ostatnie są szynowymi urządzeniami wyciągowymi napędzanymi mechanicznie siłą przepływu wody.

 

Kanał Elbląski

 

W 2007 r. w rankingu ,,Rzeczpospolitej” został wybrany jednym Siedmiu Cudów Polski, tuż obok Kopalni Soli w Wieliczce, Zamku w Malborku i Katedry na Wawelu.

 

Kanał Elbląski

Więcej na www.zegluga.com.pl

 

PARK DZIKICH ZWIERZĄT W KADZIDŁOWIE

Park znajduje się na terenie Puszczy Piskiej. Większość zwierząt jest zaprzyjaźnionych człowiekiem, dlatego też możliwe jest wejście do niektórych gatunków na ich obszerne wybiegi a nawet karmienie, głaskanie i podziwianie z bliska. Ze względu na rozległość terenu i jego charakter, zwiedzanie Parku odbywa się tylko z przewodnikami, którzy opowiadają o poszczególnych zwierzętach, ich biologii, zwyczajach oraz potrzebie ochrony. Na tereie parku można zobaczyć m.in. tarpany, daniele, wilki, wilki skandynawskie, łosie i jelenie.

 

Park Dzikich Zwierząt - Kadzidłowo

Więcej na: www.kadzidlowo.pl

Fot. www.kadzidlowo.pl

 

REZERWAT ŻUBRÓW W WOLISKU

W Puszczy Boreckiej, w powiecie giżyckim, znajduje się leśniczówka. Obok niej, w specjalnej zagrodzie z platformą widokową, można obserwować zazwyczaj kilka z 60-70 żubrów, mieszkających na terenie puszczy.

 

Rezerwat żubrów w Wolisku

Fot. www.kruklanki.mazurski.pl

 

W GÓRY… NA MAZURY

Na Warmii i Mazurach można także… poszusować. Na narciarzy czekają wyciągi w Lidzbarku Warmińskim (Krzyżowa Góra), Orzyszu (Stacja Okrągłe), Mrągowie (Góra Czterech Wiatrów), Ruci (w pobliżu Olsztyna), Gołdapi (Piękna Góra), Elblągu (Góra Chrobrego) oraz na Wzgórzach Dylewskich.

 

Góra Czterech Wiatrów

 

W Gołdapi najmłodsi mogą skorzystać także z toru saneczkowego.

 

Góra Czterech Wiatrów

Fot. www.gora4w.com.pl

 

KRAINA HISTORYCZNEGO PLEMIENIA GALINDÓW

Kraina, zwana Mazurskim Edenem, nawiązuje do plemienia Galindów, które przed wiekami zamieszkiwało obszar Wielkich Jezior Mazurskich. 20-hektarowa kraina mieści się na półwyspie nad Jeziorem Bełdany (w pobliżu wioski Iznota).

 

Galindia

 

W krainie Galindów można znaleźć m.in. bursztynową komnatę, można wziąć udział w biesiadach i ucztach. Na turystów czekają także m.in. rejsy statkiem, inscenizacja napadu Galindów, poszukiwanie bursztynu i spływy kajakowe.

 

Galindia

Więcej na: www.galindia.com.pl

Fot. www.galindia.com.pl

SZLAK ZAMKÓW GOTYCKICH

Na Warmii i Mazurach warto zwrócić uwagę na średniowieczne zamki. Można je zwiedzić m.in. w Olsztynie (obecnie mieści się tam Muzeum Warmii i Mazur), Nidzicy, Ostródzie, Lidzbarku Warmińskim i Kętrzynie. Warto zwrócić także uwagę na XIV-wieczny zamek krzyżacki w Rynie – mieści się tam obecnie hotel, który można zwiedzić wraz z przewodnikiem.

 

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

 

Zamek w Olsztynie

Zamek w Olsztynie

Więcej informacji: www.szlak.zamkigotyckie.org.pl

Innowacyjna Gospodarka