Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Ząbkowanie – co robić, gdy jego objawy dopadną małego podróżnika?

 

Ząbkowanie – co robić, gdy jego objawy dopadną małego podróżnika?

Podróże z maluszkiem to dla wielu rodziców doskonała okazja na rodzinny wypoczynek. Nie zmienia to jednak faktu, że pewne dolegliwości związane z okresem niemowlęctwa mogą zaburzyć komfort rodzinnych wycieczek. Należy do nich m.in. ząbkowanie. Jak przynieść ulgę małemu turyście, u którego właśnie zaczęły pojawiać się pierwsze ząbki?

Podróże z dzieckiem to przygoda!

Wbrew obawom niektórych rodziców podróżowanie z dzieckiem nie musi być kłopotliwe. Zwłaszcza takim, które jeszcze spokojnie siedzi lub leży w wózeczku i wesoło gaworzy. Maluszek może być doskonałym kompanem, ale nie należy zapominać o konieczności spełnienia jego wszystkich podstawowych potrzeb. Mały człowiek jest całkowicie zależny od rodzica, który powinien na pierwszym miejscu stawiać komfort swojego syna lub córki oraz, rzecz jasna, zapewnienie dziecku maksimum bezpieczeństwa wszędzie tam, dokąd pojedzie.

W podróży z dzieckiem wiele może się zdarzyć: niestrawność, biegunka, wymioty, kolka przebiegająca z silnymi bólami brzucha, nietolerancja pokarmowa, przeziębienie – trzeba być właściwie przygotowanym na przeróżne dolegliwości. Zdobycie wiedzy, która pozwoli sprostać przykrym dolegliwościom to nie tylko możliwość odzyskania komfortu pobytu, ale przede wszystkim – ulga dla zmagającego się z nimi malca.

Ząbkowanie jako proces fizjologiczny u dziecka

Wielu młodych rodziców z niecierpliwością wyczekuje pierwszego ząbka ich pociechy. Kiedy się pojawia, jest to ważna chwila dla wszystkich bliskich. Nie zmienia to faktu, że ząbkowanie ma też swoje mniej przyjemne strony. Radość rodziców z kolejnego etapu rozwoju pociechy mogą przyćmić typowe dla tego okresu dolegliwości. Ząbkowanie jest pojęciem oznaczającym wyrzynanie się zębów, czyli właściwie przemieszczanie się zęba z jego miejsca rozwoju w obrębie kości do jamy ustnej. O wyrżniętym zębie można mówić wówczas, gdy osiągnie on swoją pozycję funkcjonalną. Co ciekawe, już w 4 tygodniu życia płodowego zaczynają się rozwijać zęby mleczne (to wtedy powstaje tzw. pierwotna listewka zębowa), ale 20 zawiązków zębów mlecznych tworzy się dopiero w 3 tygodnie później.

Objawy towarzyszące ząbkowaniu

Rodzice często obawiają się etapu ząbkowania, jednak nie zawsze słusznie. Każde dziecko może przechodzić przez ten proces inaczej, choć faktycznie u wielu z nich może być on związany z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Pierwszym, bardzo charakterystycznym objawem jest nadmierne ślinienie i wystąpienie obrzęku w miejscu wyrzynania się zęba.

W czasie ząbkowania dziecko może być drażliwe i marudne, płakać bez przyczyny, a nawet mieć gorączkę i opuchnięte dziąsła. Można na szczęście zastosować kilka rozwiązań, aby ulżyć mu w cierpieniu. Najszybszym i najprostszym sposobem, który możemy zastosować będąc w podróży, jest masaż dziąseł dziecka za pomocą schłodzonego pod woda palca. Pamiętajmy o higienie – należy wcześniej oczywiście dokładnie umyć ręce. Pakując wyprawkę małego podróżnika, warto uwzględnić w niej także gumowe lub żelowe gryzaki - schłodzone, np. w hotelowej lodówce, możemy podać ząbkującemu maleństwu.

Przed wyjazdem w podróż z dzieckiem, które ząbkuje, warto jest odwiedzić pediatrę. Zarekomenduje on rodzicom dobry i bezpieczny dla maluszka sposób na dolegliwości związane z ząbkowaniem. Kluczowe dla udanego wyjazdu z dzieckiem jest odpowiednie przygotowanie się na różne niepożądane przypadki – szczególnie związane ze zdrowiem maluszka. W tym celu warto zweryfikować listę aptek dyżurujących w miejscu, do którego się udajemy. W trudnych przypadkach farmaceuta pomoże dobrać nam preparaty przeznaczone dla ząbkujących niemowląt.

Podróżowanie z dzieckiem może być wspaniałą przygodą dla całej rodziny. Odpowiednie przygotowanie rodziców może znacząco wpłynąć na komfort małego odkrywcy i pozwolić mu cieszyć się z poznawania świata!

Ważna informacja

Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość


Data dodania: 18.12.2019 - 15:15

Innowacyjna Gospodarka