Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Atrakcje turystyczne Trójmiasta

 

Trójmiasto jest jednym z popularniejszych miejsc do odwiedzenia w Polsce. Co roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów, by móc podziwiać atrakcje Gdańska, Gdyni i Sopotu. Co decyduje o takiej popularności regionu? Jakie wybrać miejsca do zwiedzania w trakcie wizyty w Trójmieście? Gdzie szukać dobrego noclegu? Po odpowiedzi zapraszamy do lektury naszego artykułu.

 

Trójmiasto: zalety lokalizacji

Położenie aglomeracji nad Zatoką Gdańską jest już wystarczającym powodem do odwiedzin Trójmiasta, ale to nie wszystko – w granicach Trójmiasta znajdują się tereny leśne należące do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, zaś sama metropolia rozlokowana jest częściowo wśród wzgórz Pradoliny Kaszubskiej. Gwarantuje to odwiedzającym mnóstwo terenów zielonych do spacerowania i aktywnej rekreacji. Towarzyszy im bogata miejska infrastruktura, w tym plaże i kąpieliska, alejki i trasy rowerowe, siłownie napowietrzne, parki, punkty widokowe, mola etc.

Gdańsk: jakie zabytki i atrakcje zwiedzić?

"Dla miłośników zabytków i architektury Trójmiasto to wprost wymarzony kierunek podróży – informuje nas ekspert Hotelu Amber w GdańskuZnajdziemy tu niemal wszystko: architekturę mieszczańską z różnych epok, budownictwo sakralne, fortyfikacje i umocnienia, tereny portowe, przemysłowe, instalacje hydrotechniczne i wiele innych" – dodaje ekspert.

W uważanym za perłę architektury Gdańsku zwiedzanie warto rozpocząć oczywiście od Śródmieścia i Głównego Miasta. Większość turystów mylnie nazywa tę część dzielnicy Stare Miasto, tymczasem ten drugi obszar leży na północy Śródmieścia. W Głównym Mieście znajdziemy ikoniczne budynki Gdańska, m.in. Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia NMP, ulicę Długą i Długi Targ, Ratusz Głównego Miasta, Złotą Bramę, fontannę Neptuna, Żuraw czy Dwór Artusa. W Starym – Ratusz, Wielki i Mały Młyn, słynny budynek Poczty Polskiej i zabudowania Dworca Gdańsk Główny. W Gdańsku dobrze jest zobaczyć również Wyspę Spichrzów ze spichlerzami i Bramą Stągiewną, Pałac Opatów i Bazylikę Archi-katedralną w Oliwie (gdzie znajdują się słynne organy), Kuźnię Wodną, Zespół Twierdzy Wisłoujście i inne zabytki.

Gdańsk zaoferuje turystom także moc atrakcji innego typu: warto tu odwiedzić muzea, galerie sztuki czy instytucje kultury. Punktem obowiązkowym będą w Gdańsku Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum Bursztynu, ponadto Filharmonia Bałtycka, Gdański Teatr Szekspirowski, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Wartownia nr 1 na Westerplatte, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i inne. W Gdańsku nie sposób się nudzić, zatem wybierając się tam należy dobrze zaplanować pobyt: może się okazać, że nie starczy nam czasu na wszelkie atrakcje!

Gdynia: co zobaczyć?

Zupełnie odmienna jest wybudowana od podstaw w latach 20. XX w. Gdynia. Miasto, podobnie jak Gdańsk, jest siedzibą portu (nawet dwóch, bo i Marynarki Wojennej), a zabudowania odzwierciedlają ducha epoki – znajdziemy tam całe mnóstwo domów w stylu modernizmu, m.in. budynek Polskich Linii Oceanicznych, Zespół Hal Targowych, Dom Czynszowy Konopków, Dom Opolanka czy Dom Żeglarza Polskiego. Gdynia to również miejsce, gdzie warto udać się na Molo Południowe (w ciągu ulicy Skwer Kościuszki) – cumują tam jednostki-muzea ORP „Błyskawica” i SV „Dar Pomorza”. Miasto obfituje także w atrakcje innego typu. Polecane są położone również przy Molo Południowym Oceanarium, Centrum Nauki Experyment, Muzeum Emigracji, Kolej Linowo-Terenowa na Kamienną Górę. Będąc w Gdyni nie można wreszcie zapomnieć o odwiedzeniu leżącego na granicy z Sopotem Orłowa, gdzie znajdziemy piękne molo, klif (!) oraz Domek Żeromskiego.

Sopot: co odwiedzić?

By móc szybko i sprawnie przemieszczać się po Trójmieście, najlepiej jest używać komunikacji miejskiej, autobusów, tramwajów i SKM. Dzięki temu możemy poruszać się pomiędzy miastami, docierając w kluczowe punkty Gdańska, Gdyni czy Sopotu. To ostatnie miasto jest najmniejszym z całej trójki (około 36 tys. mieszkańców), ale za to najbardziej urokliwym – jest w końcu nadmorskim kurortem i miastem o statusie uzdrowiska. Sopot jest znany przede wszystkim z najdłuższego w Europie, drewnianego molo i Opery Leśnej. Ale Sopot jest godzien odwiedzenia również z innych powodów: warto tam przespacerować się słynną ulicą Bohaterów Monte Cassino, (w całości zamienioną w deptak i zwaną przez mieszkańców Monciakiem), odwiedzić Krzywy Domek czy wszczesnośredniowieczne grodzisko. Miasto pełne jest restauracji, kawiarni, barów, pubów i klubów, pełniąc niejako rolę trójmiejskiej bawialni.

Trójmiasto: gdzie zanocować?

 

Trójmiasto oferuje turystom mnóstwo miejsc noclegowych, zarówno w prywatnych apartamentach, jak i w placówkach o rozmaitym standardzie: od hosteli po pięciogwiazdkowe hotele. Każdy więc znajdzie tu coś dla siebie. Jako, że aglomeracja ta jest rozległa i zajmuje powierzchnię do 3719 km² (w zależności od sposobu jej oceny), to wybór miejsca noclegowego powinien być związany z planem pobytu. Chcąc zwiedzić największy Gdańsk, szukajmy hotelu w centrum, bo tu jest najwięcej atrakcji. Z centrum Gdańska najlepiej też dotrzemy nie tylko w inne części miasta, ale i do Gdyni czy Sopotu (przede wszystkim dzięki połączeniom kolejowym). Jeżeli planujemy zwiedzić przede wszystkim te miasta, najlepiej poszukać miejsca znajdującego się niedaleko stacji SKM, przez co nie tylko dotrzemy w wybrany rejon aglomeracji, ale i poza jej teren, do okolicznych i równie ciekawych nadmorskich miejscowości.


Data dodania: 07.06.2019 - 06:41

Innowacyjna Gospodarka