Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Borelioza – Objawy

 

Nieprzyjemne ukłucie i wizyta na pogotowiu ratunkowym lub w pobliskiej aptece. Tak zwykle wygląda początkowy scenariusz boreliozy, choroby, którą zarazić można się poprzez wkłucie kleszcza w ciało ludzie. Oczywiście nie każdy insekt jest zakażony, jednak przypadków zachorowalności jest coraz więcej. Jakie są charakterystyczne objawy boreliozy? Czy można rozpoznać chorobę w późniejszym stadium?

 

Borelioza – krótka historia

Borelioza to choroba typowo bakteryjna, wywoływana przez bakterie Borelli, które mają postać ruchliwych krętek lub przetrwalnikowych cyst. Ich pierwotnym żywicielem są zwykle zwierzęta, żyjące w lasach lub na terenach trawiastych. Niestety, człowiek zaraża się tymi bakteriami niezwykle łatwo, gdyż w kontakcie z zakażonym kleszczem. Chory insekt natomiast „łapie” wcześniej schorzenie od zarażonego zwierzęcia. Co istotne, choroba ta została odkryta stosunkowo późno, gdyż dopiero w 1982 roku. Odkrycie miało miejsce w prowincjonalnym miasteczku Lyme w USA. Pewna matka, zauważając niepokojące objawy u siebie i swoich dzieci, zaczęła intensywnie szukać przyczyny złego stanu samopoczucia, nie zważając na, jak się później okazało, błędne diagnozy lekarzy, którzy podejrzewali u wszystkich członków rodziny reumatyzm. Zatem, co odkryła kobieta? Jakie objawy są przypisywane boreliozie?

 

Charakterystyczny rumień

Każdy, kto choć raz słyszał o boreliozie, z pewnością wie, że można ją rozpoznać po charakterystycznym rumieniu. Jak wygląda? W miejscu ugryzienia powstaje niewielkie zaczerwienienie rumień po ukąszeniu kleszcza przypominający ukąszenie komara. Rumień ten jednak wyróżnia się charakterystyczną, czerwoną obręczą, która powstaje wokół miejsca ugryzienia. Zwykle pomiędzy bąblem, a obręczą jest fragment zdrowej, niezaczerwienionej skóry. Rumień ten może pojawić się także w zupełnie innym miejscu, dlatego nosi nazwę „wędrującego rumienia”. Jest to jednoznaczny objaw boreliozy, każdy, kto zgłosi się do lekarza z takim objawem boreliozy, zostanie natychmiast poddany leczeniu. Warto jednak od razu zaznaczyć, że nie za każdym razem pojawia się na ciele rumień. Jeżeli osoba, która została ukąszona, nie ma skłonności do alergii, może nie wiedzieć, że jest chora. Sytuacja jest jasna, gdy chory wie, iż został ugryziony przez kleszcza, nie zawsze jednak ma się tę pewność, ponieważ bywa tak, iż kleszcz wkłuje się w ciało, jednak szybko się samoistnie odczepi od skóry. Na co wtedy zwracać uwagę?

 

Inne objawy boreliozy

Borelioza powoduje szereg objawów, związanych z bólem mięśni, kości i stawów. Są to także symptomy, które jednego dnia mogą się nasilać, natomiast drugiego dnia zupełnie zniknąć. Chory uskarża się na różnego typu ból, który pojawić może się właściwie w każdym miejscu. Zaawansowane objawy boreliozy, związane z zaatakowaniem stawów i mięśni, mogą doprowadzać do skrajnych skutków, np. chory nie jest w stanie wstać z łóżka, ponieważ mięśnie nóg odmawiają mu współpracy. Borelioza może doprowadzić nawet do trwałych paraliżów lub uszkodzeń nerwowych. Niepokojącymi symptomami powinnyśmy być bóle reumatoidalne, pojawiające się nagle i znikające po kilku lub jednym dniu. Boreliozę bardzo często różnicuje się z reumatyzmem, stwardnieniem rozsianym i innymi chorobami autoimmunologicznymi. Ponadto, schorzenie to objawia się:

 

  • Parestezjami

  • Przeczulicami

  • Niedowładami

  • Zaburzeniami rytmu serca

  • Bólami kostno – stawowymi

  • Zaburzenia pamięci

 

 


Neurologiczne objawy boreliozy

Borelioza atakuje praktycznie każdy układ w ciele człowieka. Im dłużej pozostaje nieleczona, tym bardziej człowiek odczuwa negatywne jej skutki. Schorzenie to może doprowadzić do trwałych niedowładów, których nie da się wyleczyć, tym samym, powodując niepełnosprawność. Niebezpiecznymi objawami boreliozy, są tzw. symptomy neuroboreliozy, która atakuje układ nerwowy. Chory odczuwa niepokój, mogą pojawiać się myśli samobójcze i stany depresyjne. Borelioza uszkadza poszczególne nerwy, może stać się powodem wystąpienia zapalenia mózgu lub opon mózgowo – rdzeniowych, a nawet choroby psychicznej! Nie należy zatem lekceważyć niepokojących symptomów i niejednoznacznie stawianych diagnoz lekarskich, zarzucających pacjentom choroby reumatoidalne lub bycie hipochondrykiem. Warto udać się na badania, potwierdzające lub wykluczające boreliozę. Jednymi ze skuteczniejszych są badania PCR, które diagnozują DNA bakterii. Warto zwrócić uwagę na przedłużające się objawy grypopodobne, które trwają dłużej, niż powinny, np. dwa tygodnie, zwłaszcza jeśli ma się podejrzenie ugryzienia przez kleszcza. Borelioza jest chorobą uleczalną, którą zwalcza się serią antybiotyków. Niepokojące symptomy mogą występować nawet do pół roku po skończonej kuracji. Borelioza objawy: Charakterystycznym objawem jest wędrujący rumień, pojawiający się na ciele człowieka tuż po ukąszeniu. Nie zawsze jednak on występuje, dlatego należy bacznie obserwować swoje ciało. Wszelkie przedłużające się bóle kostno-stawowe powinny być jednoznacznym ostrzeżeniem, iż w ciele może rozwijać się borelioza, zwłaszcza gdy podejrzewa się u siebie ugryzienie przez kleszcza.


Data dodania: 20.12.2018 - 13:52

Innowacyjna Gospodarka