Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Odwieź Chełmno, miasto zakochanych

 

Polskie miasta i miasteczka są doceniane przez coraz większą liczbę turystów, nie tylko z Polski. Jednym z miast, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Chełmno. Miasto znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą, pomiędzy Bydgoszczą a Grudziądzem.

 

Odwieź Chełmno, miasto zakochanych

Polskie miasta i miasteczka są doceniane przez coraz większą liczbę turystów, nie tylko z Polski. Jednym z miast, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Chełmno. Miasto znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą, pomiędzy Bydgoszczą a Grudziądzem. Położone jest na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej. Ma bogatą historię i wiele urokliwych zaułków, nie bez przyczyny nazywane jest miastem zakochanych. Warto przyjechać tu choćby na weekend, każdy z gości przez długi czas pozostaje pod urokiem miasta i jego atrakcji.  

 

Nieco historii

Historia Chełmna sięga daleko w przeszłość. Przeplata się z historią Polski i Zakonu Krzyżackiego, który planował wybrać Chełmno jako stolicę. Chełmno stanowiło także wzór dla lokacji wielu polskich miast. Przywilej lokacyjny - prawo chełmskie - otrzymało już w 1233 roku. Po czasach krzyżackich zachowało się w Chełmnie wiele średniowiecznych zabytków, a także wzorcowy układ urbanistyczny miasta. To z jego powodu Chełmno nazywa sie często „małym Krakowem”. Charakterystyczną panoramę miasta widać już z daleka. Przeszłość i teraźniejszość przeplatają się w Chełmnie tworząc niepowtarzalny, tajemniczy i romantyczny klimat.

 

Co warto zobaczyć w Chełmnie  

Chełmno słynie z architektury gotyckiej, znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego oraz szlaku turystycznym Związku Miast Hanzeatyckich. Wiele z zabytków Chełmna pochodzi z XIII i XIV wieku i zachowało swój oryginalny charakter. Ewenementem jest w pełni zachowany szachownicowy układ ulic miasta. Wpływa ona na atmosferę, historia jest tu na wyciągnięcie ręki. Atrakcję turystyczną stanowią także dobrze zachowane średniowieczne mury obronne, z basztami i innymi umocnieniami. Całe stare miasto znajduje sie na liście Pomników Historii Prezydenta RP już od 2005 roku.

 

Perełką Chełmna jest znajdujący się na rynku gotycko-renesansowy ratusz, prawdziwy skarb architektoniczny. Jego bryła wyróżnia się bielą spośród dominującej w mieście czerwonej cegły. Zdobna attyka ratusza przykuwa uwagę i zdobi stary miejski rynek.

 

Wśród niezwykłych zabytków, w Chełmnie nie brakuje także architektury sakralnej. Zobaczyć możemy tu wspaniały cystersko-benedyktyński żeński zespół klasztorny. W tym z pozoru niedużym mieście znajduje się aż sześć gotyckich kościołów. Na wieży fary, kościoła Wniebowzięcia NMP znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można miasto. Widać stąd bryły także innych pięknych kościołów, jak Św. Jakuba Starszego czy kościół Św. Ducha.

 

Chełmno to miejsce, do którego warto przyjechać nie tylko latem. W farze znajdują się relikwie św. Walentego i co roku obchodzone są "Walentynki Chełmińskie”, tego dnia na rynku odbywa się także Jarmark św. Walentego.

 

Atrakcje dla najmłodszych

Chełmno przygotowało także ofertę, która ucieszy najmłodszych turystów. Z pewnością nie będą się tu nudzić. Park Miniaturowych Zamków Krzyżackich nad jeziorem Starogrodzkim, znajdującym się w granicach miasta to wyjątkowy punkt na mapie turystycznej Polski. Tutaj, rodzice wraz z dziećmi mogą w jednym miejscu zobaczyć wiele zamków krzyżackich i zapoznać się z gotycką architekturą obronną tych terenów.

 

Kolejna atrakcja, która z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym to Średniowieczna Osada Rycerska przy ul. Kościelnej. W Osadzie organizowane są pokazy i turnieje rycerskie. Dzięki czemu możemy na kilka godzin przenieść się w zamierzchłe czasy i poczuć na własnej skórze ducha epoki. Chełmno ma także bogatą bazę gastronomiczną, po całym dniu zwiedzania i podziwiania atrakcji warto udać się na nocleg do Domu Gościnnego " Pod Górą".

 

 

Chełmno to niezwykłe miasto, którego urokowi nie sposób się oprzeć. To miejsce przypadnie do gustu miłośnikom historii, ale też osobom pragnącym zakosztować niezwykłego uroku średniowiecznych zabytków. Wspaniałe atrakcje sprawiają, że jest to doskonały kierunek na wycieczkę z dziećmi. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, to miasto do którego po prostu trzeba przyjechać.


Data dodania: 13.07.2017 - 21:37

Innowacyjna Gospodarka