...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?
Dowiedz się więcej
W dniu 27 lutego (piątek), o godz. 17.00, w Muzeum Etnograficznym we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 zostanie otwarta wystawa czasowa pt. "Nieceramiczne zabytki archeologiczne w zbiorach Muzeum we Włocławku".
W 2010 roku dział archeologiczny MZKiD zainicjował w zakresie wystawiennictwa archeologicznego dwuczęściowy cykl wystaw prezentujących całość bogatych, bo gromadzonych od 1909 roku zbiorów archeologicznych naszego muzeum. W tym też roku w ramach realizacji pierwszej części cyklu obejmującej ceramikę jako najliczniejszą w zbiorach kategorię zabytków przygotowano wystawę pt. "Ceramika pradziejowa i wczesnohistoryczna w zbiorach MZKiD we Włocławku".
Stanowiąca drugą część cyklu aktualnie otwierana wystawa pt. "Nieceramiczne zabytki archeologiczne w zbiorach Muzeum we Włocławku" prezentuje wszystkie pozostałe, pozaceramiczne kategorie zabytków archeologicznych, tj. zabytki kamienne, kościane i rogowe, drewniane i skórzane, metalowe oraz szklane i bursztynowe.
Spośród wszystkich prezentowanych zabytków na szczególniejszą uwagę ze względu na ich unikatowość przynajmniej w skali ogólnopolskiej, zasługują dwa brązowe elementy rękojeści scytyjskiego sztyletu typu akinakes z VI- V w. p.n.e. i doskonale zachowany, choć pozbawiony pochwy celtycki miecz z pocz. II w. p.n.e., ale także jedyne w zbiorach brązowe zabytki zoomorficzne w postaci zapinki kultury wielbarskiej z II w. n.e. i wczesnośredniowiecznej zwierzęcej figurki z miejscowości Zgłowiączka, równie rzadkie i jedyne w zbiorach zabytki, jak: kościany amulet/ozdoba w kształcie litery "T" i ludzka czaszka z otworem trepanacyjnym osobnika neolitycznej kultury amfor kulistych z poł. II tys. p.n.e., skarb brązowy (grot oszczepu i naramiennik) kultury łużyckiej z późnej epoki brązu - X-VIII w. p.n.e., fragment brązowego łańcuszka i żelazne szczypce depilacyjne kultury pomorskiej z wczesnej epoki żelaza - ok. 400 p.n.e., niewielka seria monet cesarzy rzymskich z II i IV w., srebrny wisior kapsułkowy, brązowa bransoleta wężowata kultury wielbarskiej z II w. oraz rogowe grzebienie i zespół militariów kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich - I - V w.
Okres wczesnośredniowieczny reprezentują m.in. szklane pierścionki, srebrne i brązowe kabłączki skroniowe, rogowy grzebień, kościane łyżwy/płozy sań, drewniane wiosło, żelazne topory i groty oszczepów oraz srebrne monety reprezentowane przez arabskie dirhemy z IX-X w. i denar krzyżowy (biskupi) z końca X w. W tej grupie zabytków prezentowana jest także jedyna na wystawie kopia romańskiej "czary włocławskiej" z ok. X-XII w.
Późne Średniowiecze i nowożytność na wystawie reprezentują m. in.: fragmenty obuwia skórzanego z XIV-XV w., żelazny kord z XV w oraz żelazne klucze i żeliwny trójnóg (naczynie) - XV-XVII w., fragmenty butelek szklanych i szeląg toruński z XVIII w., a także 1 grosz warszawski (Księstwo Warszawskie) z ok.1812 roku i 1 kopiejka z 1851 roku.
Być może prezentacja ww. zabytków w większości pozbawionych szerszego kontekstu archeologicznego skłoni zwiedzających do zwrócenia większej uwagi na często niezauważalne w rekonstrukcjach, nawet drugorzędne cechy artefaktów i do głębszej refleksji na temat pomysłowości, a często kunsztu wytwórców reprezentujących przedstawicieli wielu minionych kultur archeologicznych, nierzadko niesłusznie określanych mianem prymitywnych.
Wystawa czynna do 31 maja 2015 roku.
Więcej na stronie: www.muzeum.wloclawek.pl
Data dodania: 26.02.2015 - 11:46
Dotyczy wpisu: Wystawa "Nieceramiczne zabytki archeologiczne w zbiorach Muzeum we Włocławku"