Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama



Muzeum Michała Kajki

Adres: Ogródek 5 Ogródek

Województwo: warmińsko - mazurskie

Telefon: 87 423 74 26

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Ogródek to niewielka wieś znajdująca się w powiecie Orzysz, pomiędzy jeziorami Kraksztyn oraz Druglin.

Michał Kajka (1858-1940) był artystą, poetą ludowym, działaczem społecznym i politycznym, propagatorem polskości na Mazurach. Wiersze w języku polskim zaczął pisać w wieku około 17 lat. Do Ogródka przeprowadził się po ślubie i wybudował tam dla siebie i swojej żony w roku 1886 dom (własnoręcznie, jako że z zawodu zajmował się ciesielką i murarstwem). Dom ten został przekazany Skarbowi Państwa przez synową poety w 1966 roku. W dwa lata później, w 110. rocznicę urodzin, otwarto w nim muzeum biograficzne poety. Stanowi ono oddział Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.

 

 

Ekspozycja w sposób chronologiczny przedstawia ważne wydarzenia w życiu prywatnym oraz zawodowym poety. Ważnymi eksponatami zwłaszcza kopie rękopisów, czasopisma w których ukazywały się wiersze poety, wydania książkowe. W domu zachowała się część mebli faktycznie wykorzystywanych przez rodzinę Kajki, braki uzupełniono sprzętami utrzymanymi w odpowiednim stylu oraz sztuką ludową. W sąsiednim budynku gospodarczym znajduje się zestaw narzędzi ciesielskich poety, uzupełniony o narzędzia innych rzemiosł, uprawianych niegdyś na wsi mazurskiej.

Muzeum, po wcześniejszym uzgodnieniu, organizuje lekcje muzealne poświęcone twórczości Kajki, dostosowane odpowiednio do poziomu młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów. Organizowane tu również koncerty oraz konkursy literackie.

 

Muzeum otwarte od wtorku do soboty (w lipcu i sierpniu od wtorku do niedzieli) w godzinach 9.00-16.00.

 

Anna Grzanek

Źródło zdjęcia: www.ro.com.pl/public/grafika/small/Muzeum_Michala_Kajki_w_miejscowosci_Ogrodek_small.jpg

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka