Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaMuzeum imienia J. Dunin-Borkowskiego

Adres: pl. Wolności 1 Krośniewice

Województwo: łódzkie

Telefon: 024 252 33 47

E-mail: muzeumkrosniewice@wp.pl

Strona www: www.muzeumkrosniewice.pl

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Patron Muzeum znany był z wielkiej pasji kolekcjonerskiej, której poświęcił całe swoje życie.
Znany był jako jeden z największych kolekcjonerów polskich XX w. W ciągu kilkudziesięciu lat zgromadził około 15 000 dzieł sztuki, wyrobów rzemiosła artystycznego, archiwaliów, numizmatów i pamiątek po wybitnych Polakach oraz wielotysięczny cenny księgozbiór, z kilkoma inkunabułami.
Obecnie eksponaty można podziwiać w budynku dawnego zajazdu dworskiego, w którym ponoć zatrzymał się kiedyś cesarz Napoleon.

Wystawy stałe:
"Gabinet kolekcjonera" - poświęcony jest założycielowi i patronowi Muzeum oraz prezentuje pamiątki związane z jego rodziną. Na uwagę zasługuje kolekcja portretów członków rodów: Bacciarellich i Dunin - Borkowskich (XIX - XX w.).
"Sala generała Władysława Sikorskiego - prezentowane są tutaj meble i rzeczy osobiste, należące do generała. Swoisty klimat prywatnego gabinetu nadają: biurko, fotel i krzesło, przy których pracował gen. Sikorski. Wraz z kilkoma innymi prezentowanymi tutaj eksponatami, stanowiły one do 1945 r. wyposażenie jego dworu w Parchaniu k. Inowrocławia.
"Sala portretowa - W tej części ekspozycji jest prezentowanych kilkanaście obrazów pochodzących, z II poł XVIII w. Na szczególną uwagę zasługuje jedna z większych w Polsce galeria obrazów autorstwa Marcello Bacciarellego.
"Salonik" - swoim wystrojem w najpełniejszy sposób nawiązuje do czasów prywatnego mieszkania i muzeum kolekcjonera. Pokój ten był ulubionym pomieszczeniem Dunin - Borkowskiego, gdzie przede wszystkim przebywał i pracował oraz podejmował wielu swoich wybitnych gości.

MUZEUM CZYNNE JEST W GODZINACH:
wtorek - piątek: 9:00 - 16:00
sobota - niedziela: 10:00 - 16:00
poniedziałek: nieczynne

Źródło zdjęć i opisów:www.muzeumkrosniewice.pl.

Galeria

Innowacyjna Gospodarka