Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaMuzeum Historii Miasta Poznania

Adres: Stary Rynek 1 Poznań

Województwo: wielkopolskie

Telefon: 61 856 81 93

E-mail: ratusz@mnp.art.pl

Strona www: www.mnp.art.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Stojący w centrum Starego Rynku ratusz – siedziba Muzeum Historii Miasta Poznania – był pierwotnie jednopiętrowym budynkiem wzniesionym najpóźniej na przełomie XIII/XIV w. Z tego czasu pochodzą gotyckie piwnice (obecnie remontowane). W połowie XVI w. włoski architekt Jan Baptysta Quadro przebudował ratusz i nadał mu reprezentacyjny charakter. Budynek uzyskał jednolitą renesansową bryłę zewnętrzną i nowy układ wnętrz z okazałą Wielką Sienią (Salą Renesansową).
Ekspozycja, rozmieszczona w salach parteru, a także I i II piętra, opowiada o historii miasta i dziejach ratusza od czasów lokacji (1253 r.) do lat 50. XX w.
Stojąc przed ratuszem, warto zwrócić uwagę na wizerunki królów polskich z dynastii Jagiellonów i Piastów, widoczne w pasie attyki i w arkadach bocznych loggii, oraz na znajdujący się w środkowej wieżyczce zegar ze słynnymi koziołkami (symbolem Poznania), trykającymi się codziennie o godz. 12. Twórcą pierwszego mechanizmu, w 1555 r., był mistrz Bartłomiej Wolff z Gubina.

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka