Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaMuzeum Fabryki

Adres: ul. Drewnowska 58, Manufaktura Łódź

Województwo: łódzkie

Telefon: 42 664 92 93

E-mail: muzeum@manufaktura.com

Strona www: www.muzeum.manufaktura.com

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Muzeum Fabryki to miejsce, gdzie odkryjecie historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX. wieku. W czasach swojej świetności zakłady te produkowały miliony metrów tkanin bawełnianych.

     W Muzeum Fabryki poznacie dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Wystawa muzealna prezentuje zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców i produktów fabryki.

     Muzeum Fabryki realizuje następujące zadania edukacyjne:
- poznawanie dziejów Łodzi na przykładzie losów fabryki,
- przybliżanie wiedzy o technologii powstawania tkanin,
- poznawanie funkcjonowania wielkich kompleksów przemysłowych,
- pogłębianie szacunku dla trudu i wysiłku ludzi związanych z fabryką,
- budzenie identyfikacji i więzi z regionem,
- pogłębianie poczucia dumy z historii i tradycji regionu łódzkiego,
- podnoszenie rangi i wartości zawodów włókienniczych.

Zadania te, dzięki specyficznej formie ekspozycji mogą być realizowane zgodnie z nowoczesnymi metodami pracy z dziećmi i młodzieżą.

     Wciąż doskonalona ekspozycja stwarza możliwości doświadczania oraz aktywnego zwiedzania, pozostawiając miejsce na osobistą emocję i reakcję. Zwiedzanie z przewodnikiem takiej ekspozycji już stanowi rodzaj "muzealnej lekcji". W sezonie letnim przewodnik poprowadzi także po terenie całej Manufaktury.

     Nowoczesne media oddziałujące na różne zmysły, interaktywność wielu fragmentów wystawy, żywa interpretacja ekspozycji (historyczne stroje, autentyczność eksponatów, działające maszyny) - a wreszcie "genius locci" tego niezwykłego miejsca - wszystko to stanowi idealne podłoże do prowadzenia zajęć, nazywanych "lekcjami muzealnymi" o charakterze warsztatowym.

     W ofercie placówki znajduje się także zestaw filmów dokumentalnych i oświatowych prezentowanych w sali projekcyjnej muzeum.

 

OFERTA LEKCJI WARSZTATOWYCH

     Zajęcia dostosowane do wieku uczestników - ich możliwości percepcyjnych, aktywności i sposobów interakcji z otoczeniem stanowią kompilację opowieści i aktywnych działań o zróżnicowanym charakterze, zależnych od tematyki.


PRZEDSZKOLE

Gdyby mój dziadek pracował w fabryce
Zajęcia zapoznające z warunkami pracy w dawnej fabryce Poznańskiego: czas pracy, warunki pracy, trudność wykonywanych czynności, stosunki między pracownikami, miejsca zamieszkania, sposoby spędzania wolnego czasu, dzieci jako pracownicy.
(Dzieci przebierają się i wykonują czynności, które dawniej wykonywały dzieci - nawijanie wątku, tkanie na krosnie ręcznym, zabawy dziecięce z dawnych lat).

Jak powstaje tkanina?
Poznawanie procesu wytwarzania tkaniny (surowiec, przędza, tkanina) próby tkania na krośnie ręcznym - konkurs, wykonanie druku na tkaninie.

W dawnej fabryce - teatr cieni
Slajdy z dawnych hal fabrycznych, domów mieszkalnych, przestrzeni miejskich parków, ulic itp. stanowią scenografię do odtwarzania scenek z życia pracowników fabryki w stylistyce „teatru cieni”. W scenkach obiorą udział figury gotowe oraz wykonane przez dzieci. Dzieci odnajdują miejsca z „teatru cieni” na ekspozycji w muzeum.


SZKOŁA PODSTAWOWA

Po nitce do kłębka
Poznanie procesu produkcji tkanin: łamigłówka do rozwiązania. Próba wykonania tkaniny i dzianiny z omówieniem podstawowych różnic. Sztafeta - wyścig pomiędzy dwoma drużynami - poznawanie trybu działania fabryki.

W co się ubrać?
Krótki zarys historii ubioru ze wskazaniem na zależności stosowanych surowców i regionów świata. Dla dzieci młodszych wycinanka postać z „nakładanymi” ubrankami, dla dzieci starszych - projektowanie ubioru z rożnych materiałów np. dla kosmity, na dzień wagarowicza.

Miasto w mieście
Królestwo Poznańskiego - zwiedzanie terenu Manufaktury (poznawanie przeznaczenia budynków, rejestrowanie zmian w obszarze dawnej fabryki, porównywanie map z różnych okresów i konfrontacja ze stanem obecnym. Próba stworzenia własnej fabryki.

Tkanina i co dalej? (dla klas podstawowych)
Proces powstawania tkaniny, sposoby jej wykończania, przeznaczenie. Wykonanie projektów: ubioru, druku na tkaninę. Wykonanie matrycy dla jednego koloru i wykonanie druku.


GIMNAZJUM

Tkanina i co dalej? (dla klas gimnazjalnych)
Proces powstawania tkaniny, sposoby jej wykończania. Próba ręcznego malowania na tkaninie i wykonanie projektu druku na tkaninę. Rozrysowanie projektu druku na tkaninę na foliach z podziałem na kolory, wykonanie matrycy dla jednego koloru i wykonanie druku.

Gdybym był przemysłowcem
Poznawanie ogólnych zasad i uwarunkowań funkcjonowania fabryki Izraela Poznańskiego (czynniki sprzyjające szybkiemu rozwojowi przedsiębiorstwa, przyczyny upadku), poznawanie mechanizmów funkcjonowania fabryki (typy druków i dokumentów funkcjonujących) Próba stworzenia własnego przedsiębiorstwa.


LICEUM

Jak imperium budowano
(budowle i obiekty związane z Poznańskim na terenie Łodzi)
Poznawanie uwarunkowań projektowania architektury przemysłowej w XIX w.. Architektura końca XIX w. cechy charakterystyczne. Budowle wzniesione przez Poznańskiego - umiejscowienie na dawnym planie Łodzi, konfrontacja ze stanem obecnym. Próba stworzenia makiety przestrzennej wybranego obiektu lub tworzenie własnej budynku o przeznaczeniu przemysłowym.

Przemysł włókienniczy dawniej i dziś
KONKURS
Pokaz filmów archiwalnych obrazujących przemysł włókienniczy w dawnej Łodzi i filmów ze współczesnych zakładów włókienniczych w Łodzi. Pisemne wypowiedzi na temat "Włókiennicza Łódź - dawniej i dziś" - skończone prace (także grupowe) mogą być dostarczone w terminie późniejszym. Prace biorą udział w konkursie rozstrzyganym co 3 miesiące (od września począwszy). Regulamin konkursu - w Muzeum Fabryki.
Nagrodą dla grupy jest wycieczka do jednego ze współcześnie funkcjonujących zakładów włókienniczych w Łodzi.

Zajęcia można umawiać telefonicznie, ustalając konkretny termin.
Każdy nauczyciel współpracujący z Muzeum może liczyć na pisemne potwierdzenie swego udziału i poparcie przy awansach zawodowych.

GODZINY OTWARCIA MUZEUM FABRYKI
wtorek-piątek: 9:00 - 19:00
sobota, niedziela: 11:00 – 19:00

Źródło zdjęć i opisów:www.muzeum.manufaktura.com.

Lokalizacja

Ciekawostki

Z FABRYCZNEJ FILMOTEKI

"Rzecz o zdrowiu w fabrykanckich czasach" 1990 / 25min
Problemy lecznictwa na przełomie wieków na tle historii instytucji zdrowia.

"Zieleń Ziemi Obiecanej" 1989 / 28min
Dzieje ważniejszych parków, ogrodów łódzkich.

"Pocztówka z Łodzi" lata 50-te / 16min 33s
W stylistyce lat 50-tych, interesujące zdjęcia Łodzi z lotu ptaka.

"Łódzka niedziela" 16min 32s
Spędzanie wolnego czasu w Łodzi - migawki z ulic, ZOO, Arturówka.
"Łódź 550" 1973 / 19min 43s
Historia rozwoju Łodzi na podstawie starych rycin, zdjęć i dokumentów.

"Portret Uniwersytetu" 1970 / 15min 46s
Opowieść o Uniwersytecie, wypowiedzi wykładowców, studentów.

"Rzecz o cmentarzu protestanckim w Łodzi" 1990 / 25min 19s
Spacer po Starym Cmentarzu w Łodzi jest pretekstem do przypomnienia historii rodów łódzkich. Jerzy Grohmann opowiada o swojej rodzinie i zwyczajach pogrzebowych.

"Łódź starożytna" 20min 26s
Ślady osadnictwa na terenie łódzkim na tle historii Polski.

"Ballada o Łodzi" 1957 / 11min 06s
Krótka opowieść o Łodzi na podstawie zdjęć z hal produkcyjnych (ZPB nr1)

"Płyń moja Łodzi" 1986 / 55min 42s
Historia Łodzi od początku rozwoju przemysłu do lat 80. XX wieku. Ciekawy scenariusz, materiały źródłowe i zdjęcia.

"Wanda Gościmińska - włókniarka" 20min 57s
Biografia łódzkiej włókniarki na tle rozwoju socjalistycznego porządku społeczno-gospodarczego.

"W przemysłowej Łodzi" 13min 15s
Tematyka powojennej modernizacji przemysłu w Łodzi.

"Łódź '69" 16min
Łódź z końca lat 70.

"Do końca przerwy pozostało 10 minut" 10min
Film dokumentujący nowoczesne w latach 60 - 70 rozwiązania techniczne w Teatrze Wielkim w Łodzi.

"Pałace Ziemi Obiecanej" 16min
Realizacja Leszka Skrzydły o architekturze pałacowej z końca XIX wieku, w komentarzu cytaty z "Ziemi obiecanej".

"Ulica Piotrkowska" 15min
Nostalgiczny dokument o ulicy, architekturze i ludziach z lat 70-tych.

"Łódź miasto nieznane" 23min 31s
Historia Łodzi przemysłowej – skrótowo.

Galeria

Innowacyjna Gospodarka