Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaDomek Krasińskich

Adres: ul. Kościuszki 11 Złoty Potok

Województwo: śląskie

Telefon: 34 127 81 91

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego mieści się w parterowym dworku z początków XIX wieku, należącym niegdyś do rodziny Krasińskich. Krasińscy kupili ten dom w roku 1856, rok później zaś wprowadził się do niego Zygmunt Krasiński. Dworek zbudowany jest w stylu klasycystycznym, na planie prostokąta; ganek zdobią cztery toskańskie kolumny. Wnętrze domu zostało przebudowane po pożarze z 1952 roku.

 

 

Muzeum biograficzne, prowadzone przez Muzeum Częstochowskie, istniało w Złotym Potoku już od 1985 roku, z biegiem lat stawało się jednak coraz bardziej zaniedbane. W 2007 roku zostało przekazane Skarbowi Państwa, który z kolei przekazał je władzom gminnym. Obecnie muzeum podlega Urzędowi Gminy w Janowie oraz Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Ekspozycja poświęcona jest dwóm rodzinom: Krasińskim i Raczyńskim, którzy mieszkali w sąsiadującym z dworkiem pałacu (rodziny były związane poprzez małżeństwo).

Muzeum gromadzi pamiątki po obu rodzinach, w tym meble, rzeźby, ozdoby, przedmioty codziennego użytku, portrety, rękopisy i pierwsze wydania wierszy Zygmunta Krasińskiego. Na uwagę zasługuje też pianino kupione przez poetę w Paryżu dla jego muzy, Delfiny Potockiej.

 

Część muzeum stanowi również park, w którym znajduje się staw („Irydion”, jak nazywał go Zygmunt Krasiński) oraz ciekawy, stary drzewostan.

 

Muzeum regularnie organizuje konkursy, noce muzealne, obchody świąt, koncerty oraz lekcje muzealne dla dzieci.

 

W sezonie turystycznym (1 marca-31 października) muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 9.00-17.00 od wtorku do piątki i 10.00-18.00 w weekendy. Poza sezonem muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.

 

Anna Grzanek

Źródło zdjęciaimg801.imageshack.us/img801/4711/61637136.jpg

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka