Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaMuzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego

Adres: ul. POW 11 /15 Tomaszów Mazowiecki

Województwo: łódzkie

Telefon: 044 724 48 48

E-mail: dyrektormuzeumtomaszow.pl

Strona www: www.muzeumtomaszow.pl

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

W tomaszowskim Muzeum zgromadzonych jest blisko 28 tysięcy eksponatów. Podstawową działalnością Muzeum są badania naukowe, gromadzenie eksponatów, ich opracowywanie i konserwacja. Placówka prowadzi katalog regionu, archiwum klisz, filmów, fotografii oraz materiałów pochodzących z badań terenowych.

Działalność wystawiennicza Muzeum to pięć stałych ekspozycji:
Etnograficzna - prezentuje rok z życia mieszkańców podtomaszowskich wsi z przełomu XIX i XX wieku, opowiada o ich codziennych zajęciach w domu; polu i zagrodzie oraz prezentuje akcesoria towarzyszące najciekawszym zwyczajom skupionym wokół świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy.
Archeologiczna - ekspozycja prezentuje przemiany w obrządku pogrzebowym na terenie środkowego dorzecza Pilicy w okresie od poł. II tys. p.n.e. do III w. n.e. Na wystawie pokazano różne formy grobów występujących na tym obszarze.
Historyczna - na ekspozycji historycznej zaprezentowano dwa tematy związane z dziejami miasta. Część pierwsza ekspozycji nosi tytuł Od osady górniczo – hutniczej do wielkiego ośrodka przemysłu włókienniczego. Ta część stałej wystawy prezentuje najważniejsze gałęzie przemysłu funkcjonujące w Tomaszowie Maz. na przestrzeni ponad dwustuletniej historii miasta. Część druga stałej wystawy historycznej ma tytuł Tomaszowianie w powstaniach narodowych i wojnach światowych i poświęcona jest prezentacji ogromnej ofiarności i poświęcenia mieszkańców miasta w walce o wolną Polskę toczonej na przestrzeni XIX i XX wieku.
Przyrodnicza - ukazanie bogactwa fauny regionu tomaszowskiego. Zwierzęta tj. owady, płazy, gady, ptaki i ssaki ukazane są z ekologicznego punktu widzenia , w środowiskach ich życia.
Sztuki - w zaaranżowanych XIX wiecznych wnętrzach eksponowane są meble, przedmioty sztuki użytkowej i malarstwo.

     Szeroko prowadzona jest także działalność oświatowa. Pracownicy merytoryczni Muzeum poprzez organizację wystaw, lekcji, prelekcji i warsztatów muzealnych promują dziedzictwo kulturowe miasta, regionu i kraju.
Organizowane przez placówkę zajęcia edukacyjne i imprezy kulturalno – oświatowe, ich różnorodna tematyka: (*etnografia, *archeologia, *historia, *przyroda, *sztuka, *literatura), forma (*lekcje, *warsztaty, *zajęcia terenowe) i sposób realizacji zajęć (bawiąc – uczyć), są atrakcyjne i ciekawe, dostosowane zakresem i sposobem przekazywania wiedzy do wieku uczestników.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 15:45.

Ceny biletów:
ulgowy: 2zł
normalny 3zł
rodzinny 6zł

Źródło zdjęć i opisów:www.muzeumtomaszow.pl.

Galeria

Innowacyjna Gospodarka