Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaZamek Chojnik

Adres: Jelenia Góra-Sobieszów

Województwo: dolnośląskie

Telefon: 75 755 63 93

E-mail: kontakt@chojnik.pl

Strona www: www.chojnik.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Nowości

Opis

Zamek Chojnik jest jednym z piękniejszych zamków Karkonoszy ze względu na swoje położenie oraz stan techniczny. Jest on usytuowany niedaleko Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie granitowego wzgórza o wysokości 627 m n. p.m. na Pogórzu Karkonoskim. Znajduje się na terenie rezerwatu przyrody, który jest enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego. Dostać się do niego można (z Sobieszowa) trzema szlakami, z których najłatwiejsza jest trasa oznaczona kolorem czerwonym, lecz godny polecenia jest również szlak czarny przez Zbójeckie Skały lub zielony prowadzący przez Piekielną Dolinę.
 

                                                                           Dzieje zamku sięgają XII w, gdy istniał tu dwór myśliwski. W XIV w Bolko II Świdnicki wzniósł warownię strzegącą granic jego księstwa. W późniejszych latach zamek przeszedł w ręce rycerskiego rodu Schaffgotsch. Przez długie lata był siedzibą rodową tego rodu. Rozbudowę zamku przeprowadzono w XV i XVI wieku. Zamek otoczono murami ze strzelnicami dostosowanymi do użycia broni palnej.  W czasie burzy, w roku 1675 doszło do uderzenia pioruna i pożaru obiektu. Od tego czasu budowla pozostaje w częściowej ruinie. W pierwszej połowie XIX w bastei zamku uruchomiono schronisko, które działa do dnia dzisiejszego. Dysponuje ono 30 miejscami noclegowymi i bufetem.
 

                                                                        Od 1991 roku na zamku Chojnik odbywają się turnieje rycerskie - o Złoty Bełt Zamku Chojnik. Jest to obecnie drugi najstarszy cyklicznie rozgrywany turniej w Polsce. Zamek jest również siedzibą bractwa rycerskiego.
W 2007 r. ustawiono tam granitowy pomnik upamiętniający wizytę w 1956 roku Karola Wojtyły z grupą studentów.
 

                                                               Ciekawostką jest też fakt, że Chojnik ze względu na swoje położenie, jest jedynym zamkiem na Dolnym Śląsku, który nigdy nie został zdobyty.

Ruiny udostępnione do zwiedzania w :
- lipcu i sierpniu od godz. 10.00 do 18.00.
- kwietniu, maju, czerwcu, wrześniu, październiku od godz. 10.00 do 17.00.
- styczniu, lutym, marcu, listopadzie, grudniu od godz. 10.00 do 16.00.
 

                                                    
 

Z dolnego zamku można wejść na górny, w którym mieściła się zbrojownia, kaplica oraz pomieszczenia pałacowe, a następnie udać na jego wieżę, by z niej móc podziwiać malownicze widoki okolicy:
 

                                                   O zamku krąży wiele legend – najpopularniejsza jest o pięknej księżniczce Kunegundzie, z bogatego rycerskiego rodu, która mieszkała na tymże zamku. Była to bardzo kapryśna i rozpuszczona panna. Jej kaprysem było, żeby kandydat na męża, objechał konno w pełnej zbroi zamkowe mury. Długo nikomu się to nie udawało, a kolejni śmiałkowie ginęli spadając w przepaść. Pewnego razu przybył na zamek rycerz z Krakowa, który dokonał tego karkołomnego wyczynu, kiedy jednak oczarowana księżniczka ofiarowała mu swoją rękęodrzucił jej starania i odjechał. Powiedział, że nie chce tak okrutnej panny, przez którą zginęło tylu odważnych ludzi, chciał udowodnić tylko, co potrafi polskie rycerstwo. Poniżona i niechciana panna rzuciła się w przepaść z murów, z których spadali śmiałkowie wysyłani przez nią na śmierć. Do dziś podobno można zobaczyć ducha jednego z rycerzy, który konno objeżdża zamkowe mury w księżycowe noce.
 


                                                       
 

Ponieważ zamek ten jest wysoko usytuowany, widok z wieży jest faktycznie zachwycający - na zdjęciu w oddali  Podgórzyńskie Stawy i stawy hodowlane:
 

                                                                 
 

Zamek Chojnik to ciekawa i wspaniale usytuowana ruina - z pewnością warto do niej dotrzeć i zwiedzić :)

 

Zamek Chojnik jest jednym z piękniejszych zamków Karkonoszy ze względu na swoje położenie oraz stan techniczny. Jest on usytuowany niedaleko Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie granitowego wzgórza o wysokości 627 m n. p.m. na Pogórzu Karkonoskim.

 
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Nowak
Więcej na stroniepieknoistnieje.maliturysci.pl 

Źródło informacji:
pl.wikipedia.org
www.chojnik.pl

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka