Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaDom Tkacza

Adres: ul. Jana III Sobieskiego 51 Bielsko-Biała

Województwo: śląskie

Telefon: 33 811 71 76

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Muzeum prezentujące rekonstrukcję spalonego w 1985 roku XVIII-wiecznego domu miejskiego i warsztatu sukienniczego istnieje od 1992 roku. Obiekt ten podlega Muzeum Okręgowemu w Bielsku Białej i jest częścią szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

 

 

Dom Tkacza posiada konstrukcję zrębową z oszalowaną wyżką (dodatkowym pomieszczeniem na poddaszu) i jest przedzielony sienią na dwie części. Autentyczny warsztat sukienniczy znajdował się w tym budynku przez wiele lat, do początku XX wieku. Następnie dom mieścił w sobie warsztat szewski, a po obu wojnach światowych pełnił już tylko funkcję mieszkalną. Został przekazany Skarbowi Państwa w 1974 roku z zamysłem utworzenia w nim muzeum.

 

Stałą wystawę stanowi wyposażenie domu i warsztatu mistrza cechu tkackiego. W warsztacie obejrzeć można krosno nicielnicowe z XVIII wieku, rozmaite narzędzia i przyrządy, dokumenty związane z prowadzeniem cechu oraz przedmioty osobiste należące do czeladnika.

W znajdującej się dalej kuchni wyeksponowano przedmioty codziennego użytku, meble, sprzęty kuchenne. Tutaj również znajdują się narzędzia rzemieślnicze oraz drugie, mniejsze krosno z XIX wieku, na którym wykonywane pokazy tkania, a także kołowrotek i motowidło. Ostatnie pomieszczenie to sypialnia, wyposażona w meble z przełomu XIX i XX wieku. Dodatkowo w sieni rozwieszone drzeworyty tematycznie związane z tkactwem.

 

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli od maja do października w godzinach 10.00-16.00 (wtorek), 9.00-16.00 (środa), 10.00-18.00 (czwartek), 9.00-15.00 (piątek), 11.00-17.00 (sobota) oraz 11.00-18.00 (niedziela).

W okresie od listopada do kwietnia muzeum otwarte jest o godzinę krócej w czwartki i niedziele.

 

Anna Grzanek

 

Źródło zdjęciawww.bb365.info/media/newsy/dom_tkacza_01.jpg

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka