Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaSzlak Kamiennych Kręgów

Województwo: pomorskie

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Szlak Kamiennych Kręgów to nie lada gratka dla miłośników kamyków, legend i tajemnic. Jeżeli dodamy do tego lasy, jeziora i pagórki, to świetna zabawa i niezapomniana przygoda gwarantowana. Kamienne kręgi to dzieło prastarych ludów, owiane tajemnicą i wieloma legendami. Któż z nas nie lubi bajek? Któż z nas nie chciałby znaleźć się w „magicznym” miejscu i dotknąć kawałka historii gołymi rękami?

Szlak  Kamiennych kręgów rozciąga się od Ziemi Kaszubsiej, aż do Borów Tucholskich. Trasę można podzielić na trzy odcinki. Pierwszym jest odcinek sierakowicko-sulęczyński, następnie lipusko-wdzydzki, a podróż kończymy na odcinku borowiacko-wdeckim. Łączna długość trasy to około 100 km.
Najsłynniejsze kamienne kręgi znajdują się w miejscowościach Węsiory i Odry. Trasę można pokonać w jeden dzień jazdy na rowerze (około 70 km), przemieszczając się po leśnych drogach. Teren jest zróżnicowany. Jedyne trudności może dostarczać piaszczyste podłoże w okolicach Niesiołowic i Płocic.

 

                                                                                                


 
Zwiedzanie szlaku rowerem to możliwość rozejrzenia się po okolicy i podziwiania przepięknej przyrody. Trzeba przyznać, że jest co podziwiać. Szlak jest pełen jezior, które dodają mu uroku, tajemniczości i magii. Warto podkreślić, że trasa nie jest nudna. Trochę górek, dołków, prostych tras i zmieniający się, ciekawy krajobraz pozwalają cieszyć się jazdą. Gęste lasy, przez które trzeba przejechać, rozbudzają wyobraźnię i dostarczają niezapomnianych wrażeń.
W Odrach dostrzeżemy 10 kamiennych kręgów i 30 kurhanów. Kręgi idealnie ułożone, a ich ostry kształt od razu mówi, że nie zostały naturalnie wypolerowane. Wznoszące się do nieba na wysokość 20 – 70 cm, sprawiają, że nasuwają się na myśl tysiące pytań. Po co ktoś je tu ustawił? Jakie było ich zadanie? W Węsiorach jest 20 kurhanów i 4 kręgi, ale i one skrywają własne tajemnice i owiane wieloma legendami.Tekst: Iwona Szadkowska

 

Źródło informacji: www.pascal.pl/na_rower.php?ind=wiadomosci&state=2&id=232

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka