Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaDom Szewca

Adres: Rynek 19 Pszczew

Województwo: lubuskie

Telefon: 95 749 23 27

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Siedzibą istniejącego od 1984 roku muzeum jest zabytkowy dom mieszczański, należący niegdyś do szewca Feliksa Paździorka. Feliks Paździorek mieszkał i uprawiał swoje rzemiosło w Pszczewie od końca XIX wieku do roku 1955. Był również miejscowym działaczem społecznym i propagatorem polskości w zaborze niemieckim.

 

 

Dom jest drewniany, na wysokie kamiennej podmurówce, z dachem krytym gontem. Jest bardzo ciekawy architektonicznie, ponieważ łączy w sobie trzy rodzaje konstrukcjiryglową, wieńcową oraz sumikowo-łątkową. Budynek pochodzi z XVIII wieku, chociaż niektóre jego najstarsze elementy powstały prawdopodobnie w wieku XVII. Wnętrze zachowało oryginalny układ, unikalną „czarną kuchnię” oraz warsztat szewski.

 

Znajdują się tu izba mieszkalna, tzw. komora, w której urządzono warsztat rzemieślniczy z trzema stanowiskami, dawny sklep szewca, sklep z pamiątkami oraz informacja turystyczna. Oprócz maszyny szewskiej i prasy z początku XX wieku wyposażenie pracowni stanowią liczne kopyta i szewskie narzędzia.

W izbie mieszkalnej urządzono ekspozycję poświęconą historii Pszczewa jako siedziby rzemieślników różnych fachów, można tu także obejrzeć wystawę pt. „Dawny Pszczew na fotografii i pocztówce”. Ostatnią ze stałych wystaw stanowią lokalne znaleziska archeologiczne.

 

Muzeum otwarte jest w sezonie turystycznym od poniedziałku do piątki w godzinach 9.00-17.00 oraz w soboty od 10.00 do 14.00.

Poza sezonem Dom Szewca można zwiedzać po uprzednim kontakcie telefonicznym. [Gminny Ośrodek Kultury - 95 749 23 22].

Anna Grzanek

 

Źródło zdjęcia: img526.imageshack.us/img526/8735/domszewcamuzeum10pd.jpg

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka