Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaOlsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Adres: al. Marszałka J. Piłsudskiego 38 Olsztyn

Województwo: warmińsko - mazurskie

Telefon: 089 533 49 51

E-mail: opioa@planetarium.olsztyn.pl

Strona www: www.planetarium.olsztyn.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 1.5/5 (głosów: 2)

Twoja ocena:

Opis

Planetarium w Olsztynie jest pomnikiem zbudowanym w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi. Otwarcie Planetarium odbyło się 19 lutego 1973 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin wielkiego astronoma.

Główną formą działalności Planetarium są programy astronomiczne. Corocznie ogląda je kilkadziesiąt tysięcy widzów. Prezentowane w czasie projekcji rozgwieżdżone niebo oraz ciekawe zjawiska astronomiczne, na długo pozostają w pamięci widza. Młodzieży szkół podstawowych i średnich Planetarium oferuje projekcje dydaktyczne. Dla osób bardziej zainteresowanych astronomią organizowane są odczyty, które wygłaszają specjaliści z polskich ośrodków naukowych.

Seanse
Popularne programy astronomiczne prezentują różnorodne zjawiska astronomiczne oraz efekty lotów kosmicznych. Oprócz aparatury planetarium w programie wykorzystane są rzutniki przeźroczy i wideo projektor.

Tematy seansów:
** Bajki Pana Astronoma
** Od Kopernika do Sputnika
** Kosmiczna Przygoda
** Słowik i Gwiazdy


Obserwatorium Astronomiczne znajduje się w zaadaptowanej wieży ciśnień, zbudowanej w 1897 roku na wzgórzu Świętego Andrzeja, najwyższym (143 m n.p.m.) wzniesieniu dawnego Olsztyna.

Przy bezchmurnym niebie w Obserwatorium Astronomicznym prowadzone są pokazy nieba. Pobyt na tarasie obserwatorium jest zawsze wspaniałą okazją do obejrzenia panoramy Olsztyna, a schodząc z tarasu, można odwiedzić pracownie Obserwatorium Astronomicznego i zapoznać się z różnorodnymi zgromadzonymi tam instrumentami i przyrządami astronomicznymi.

W pogodny dzień atrakcją są oglądane przez lunety plamy na Słońcu. Bezchmurne wieczory i noce odsłaniają liczne tajemnice rozgwieżdżonego nieba. Przez teleskop można oglądać niezmierne bogactwo kraterów i gór na Księżycu oraz sprawdzić, czym się różnią planety od gwiazd. Można też ujrzeć cztery najjaśniejsze księżyce Jowisza i pierścienie Saturna. Z dalekich obiektów Wszechświata prezentowane są układy wielokrotne i gromady gwiazd, jasne mgławice oraz galaktyki. W Obserwatorium Astronomicznym działają astronomiczne koła zainteresowań. Młodzież poznaje instrumenty astronomiczne, wykonuje obserwacje gwiazd zmiennych, rejestruje plamy słoneczne.

Ceny biletów (obowiązują do 30.06):

Planetarium:
·    bilet normalny - 8,00 PLN
·    bilet ulgowy - 6,00 PLN
·    bilet pokazy - 4,00 PLN
Obserwatorium:
·    bilet normalny - 6,00 PLN
·    bilet ulgowy - 4,00 PLN

W sobotę i niedziele bilet do Planetarium: 6,00 PLN
W sobotę bilet do Obserwatorium: 4,00 PLN


Źródło zdjęć i informacji: www.planetarium.olsztyn.pl.

Lokalizacja

Ciekawostki

Z Podboju Polskich Planetariów

Miłośnikom astronomii polecamy stronę źródłową poniższego tekstu, www.stalker.republika.pl. Znajdziecie tam wiele ciekawostek technicznych, historycznych i nie tylko dotyczących polskich planetariów. Strona jest prowadzona przez prawdziwych miłośników tematu!

(…) Jasny wystrój ścian i rysunki dzieci na ścianach przy wejściu na salę wprowadzają widza w przyjazny, uspokajający nastrój. Nowe fotele o współczesnym wzornictwie i łagodnych liniach są wygodne i pozwalają na wyprostowanie nóg. Ilość miejsc zmniejszyła się, ale dzięki powiększeniu przestrzeni między rzędami wydaje się, że sala projekcyjna "urosła"; wchodząc do niej ma się wrażenie przebywania na rozległej przestrzeni (należy pamiętać, że sama kopuła ma 15 metrów średnicy!). Niebo wyświetlane na takiej kopule pozwala na oddech pełną piersią, przy niewielkim zaangażowaniu wyobraźni można zapomnieć, że gwiazdy nad głową nie są prawdziwe. Jednym słowem: zmiany wyraźnie wychodzą olsztyńskiemu planetarium na dobre. Oby tak dalej!

Galeria

Innowacyjna Gospodarka