Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaOkiennik Wielki

Adres: Piaseczno/Skarżyc

Województwo: śląskie

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Kolejną skałą na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która moim zdaniem zasługuje na szczególną uwagę jest Okiennik Wielki.
 

                                                                                                    Okiennik Wielki właściwie znajduje się na gruntach wsi Piaseczno, ale potocznie zwie się go Okiennikiem Skarżyckim, gdyż faktycznie jest położony najbliżej tej miejscowości (obecnie to dzielnica Zawiercia).
 

                                                                                                         
 

Okiennik Wielki to wyniosła i zarazem jedna z najpiękniejszych na Jurze skał, jak również jedno z najbardziej ulubionych miejsc do uprawiania wspinaczki skałkowej.
Koło szczytu Okiennik przebity jest charakterystycznym ok. 7 metrowym tunelem o średnicy ok. 5 metrów, który jest wymienianym w nazwie skały oknem.
Będąc tam wielokrotnie mogłam podziwiać te zmagania człowieka ze skałą i byłam pod wielkim wrażeniem. Wejście do okna jest niebezpieczne! Należy uważać również, aby nie podchodzić zbyt blisko krawędzi skał. Odsłonięty teren na którym znajduje się skała powoduje, że często wieją tu silne wiatry mogące śmiałków strącić w kilkudziesięciometrową przepaść.
 

                                                                                          

                    
Według historyków ok. XII-XIII wieku u podnóża skał istniał obronny gród o konstrukcji drewnianej. Ślady murów miały być widoczne jeszcze w XIX wieku. Ślad po jego istnieniu zachował się ponadto w legendach, mówiących, że istniał tu gród lub osada, zamieszkały przez zbójników. Istnieją podania, które łączą Okiennik z właścicielami zamku w Morsku, czy też z Janosikiem, który miał ukryć tu swoje skarby a także z XIX-wiecznym rozbójnikiem Malarskim, który miał zamieszkiwać znajdująca się poniżej „okna” jaskinię. W 1921 roku w jaskini odkryto narzędzia krzemienne z okresu środkowego paleolitu, które obecnie znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.
 

                                                                                  
 

Okiennik Wielki zachwyca kształtem i wielkością, ale można się również zachwycić podziwiając z niego widoki okolicy.
 

                                                                                                  
 

Wyjaśnię jeszcze, że Okiennik Wielki to nie tylko pojedyncza skała, ale cała grupa skał (z tym, że ta posiadająca charakterystyczne okno jest najbardziej rozpoznawalna).
 

                                                                                    
 

U stóp Okiennika biegnie czerwony Szlak Orlich Gniazd oraz Transjurajski Szlak Konny. Z odnalezieniem go nie ma problemu, bo już z daleka jest dobrze widoczny. Komunikacją publiczną można dojechać z Zawiercia do Skarżyc i robiąc sobie półgodzinny spacerek dojść do niego, natomiast dojeżdżając samochodem można zupełnie blisko niego zaparkować.
 

                                                                                            

 
Kończąc to moje dzisiejsze opowiadanie przypomnę jeszcze, że na całej Jurze mamy 3 ogólnie znane duże Okienniki: OKIENNIK WIELKI (Skarżycki)- największy i najbardziej znany, następnie OKIENNIK MAŁY (Morski), mniej znana skałka w lasku nad Morskiem (obecnie trudno się do niego dostać, bo znajduje się na prywatnym terenie i jest ogrodzony), a także OKIENNIK RZĘDKOWICKI . Poza “wielką trójcą” jest jeszcze sporo innych skał z oknami skalnymi i od czasu do czasu pojawiają się kolejne okienniki. Nawet wśród Skał Rzędkowickich jest też Mały Okiennik Rzędkowicki, zwany Lechworem.

I ostatnie już zdjęcie Okiennika Wielkiego - zrobione z oddali.
 

                                                                                       
 

Piękno tego miejsca przyciąga mnie jak magnes. Często tam bywam i gorąco zachęcam Wszystkich do jego odwiedzenia.

Tekst i zdjęcia Katarzyna Nowak
Więcej na stroniepieknoistnieje.maliturysci.pl 

Źródło informacji:

pl.wikipedia.org

www.it-jura.pl

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka