Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaRzędkowickie Skały

Adres: Rzędkowice

Województwo: śląskie

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Jednym z najciekawszych miejsc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej Rzędkowickie Skały.

 

 

Rzędkowickie Skały to grupa skał wapiennych, położona na wschód od wsi Rzędkowice w gminie Włodowice na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej. Wraz ze Skałami Kroczyckimi i Podlesickimi jednym z największych i najpiękniejszych skupisk ostańców na Jurze (Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej).

Tworzą one łańcuch ostańców skalnych na długości ponad 1 km – jest więc gdzie spacerować i co podziwiać.

 

                                                                                         

 

Obecnie Rzędkowickie Skały znane przede wszystkim z licznych tras wspinaczkowych. Znajdujące się tam drogi wspinaczkowe mają ok. 10-20 metrów, aczkolwiek niektóre z nichnp. na Okienniku Rzędkowickimdochodzą nawet do 35 metrów.  W pobliskiej wiosce Rzędkowice znajduje się szkółka wspinaczkowa oraz od niedawna otwarta filia Jurajskiej Grupy GOPR, której główna baza znajduje się w Podlesicach. Skały Rzędkowickie bardzo dobrym miejscem dla początkujących wspinaczy.

 

                                                                                                     

 

Samochód najlepiej zaparkować w pobliżu Zajazdu Skalnego w Rzędkowicach (znajduje się tam duży, bezpłatny parking), a następnie udać w kierunku pierwszej doskonale widocznej już z drogi skałki. Jest to tzw. Wysoka - jedna z bardziej charakterystycznych skał wśród tych Rzędkowickich, głównie ze względu na swoje położenie, wysokość i strzelistość.

 

                                                                                                            

 

U jej podnóża znajduje się ołtarz polowy:

 

                                                                                                   

 

Na Skały Rzędkowickie składają się wzniesienia: Wysoka, Studnisko, Brzuchata, Okiennik i Leśna Turnia. Przybrały one różnorodne i ciekawe kształty - idąc dalej można je podziwiać. Natomiast z ustawionych tablic można wyczytać sporo ciekawych informacji na temat skał i występujących tam roślin.

A wracając do skał to moim zdaniem jedną z najpiękniejszych wśród tych Rzędkowickich (również na całej Jurze) jest znajdujący się tam Okiennik Rzędkowicki.

 

                                                                                                 

 

Jak już wspominałam - miejsce to oczarowało mnieZresztą nie tylko mnie - zabrałam tam już kilka osób, które do tej pory tych skał nie znały i wszystkie, bez wyjątku były nimi oczarowane. Osobiście uwielbiam dojeżdżać tam na rowerze, a następnie w ciszy, spokoju i z aparatem w ręce spacerować wśród skał. Miłośnikom fotografowania zdradzę, że od robienia zdjęćtrudno się powstrzymać i to nawet bywając tam często. Najlepiej jest jechać i robić to w tygodniu, gdy nie oblegane przez weekendowych turystówOsoby z daleka mogą bez problemu przenocować w pobliskich Podlesicach (baza noclegowa jest tam silnie rozwinięta). Tu z zaparkowaniem i wstępem nie ma problemu - w każdej chwili można podjechać i pospacerować.

 

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Nowak

Więcej na stronie: pieknoistnieje.maliturysci.pl/?p=515

 

Źródło informacji: pl.wikipedia.org

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka