Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama



Brama Twardowskiego

Adres: Złoty Potok

Województwo: śląskie

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 3.75/5 (głosów: 4)

Twoja ocena:

Opis

Obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej posiada bardzo ciekawą przeszłość geologiczną - kilkakrotnie w swej historii stanowił dno morza, przez co powstało wiele warstw skalnych takich jak dolomity, margle, czy wapienieDominującymi skałami wapienie górnojurajskie - można w nich odnaleźć skamieniałe organizmy, np. amonity. Ze względu na licznie występujące skały obecnie Jura Krakowsko-Częstochowska jest stolicą wspinaczkową Polski. Ostańce jurajskie oprócz tego, że przyciągają miłośników wspinaczki skałkowej, jako jeden z najważniejszych jej symboli zachwycają również różnorodnością kształtów. I właśnie ze względu na te ciekawe kształty skałom nadano różne nazwy. Maczuga Herkulesa, Okiennik Wielki, Grodzisko, Zakonnica, Wielbłąd czy Niedźwiedź to tylko kilka wybranych przykładów.
Jednym z najciekawszych i najbardziej charakterystycznych ostańców wapiennych występujących na Jurze jest z pewnością Brama Twardowskiego.
 

                                                                                                  
 

Brama Twardowskiego to symbol terenu północnej Jury nazwany tak przez Zygmunta Krasińskiego. Ostaniec związany jest z legendą o czarnoksiężniku Twardowskim, który dosiadając koguta odbił się od skały i poszybował na Księżyc, wybijając w wapieniu dziurę. Geologicznie to wapień skalisty powstały w okresie jury na dnie ciepłego morza z wapiennych szczątków obumarłych organizmów. W epoce górnej jury doszło tu do odsłonięcia płyty wapiennej z morza, a w górnej kredzie do ponownej transgresji morskiej, która doprowadziła do wypłukania skał i utworzenia jaskiń. Pod koniec kredy, w wyniku ruchów laramijskich obszar został wydźwignięty, a w środkowym miocenie doszło do nasilenia ruchów tektonicznych, dzięki czemu fragment podziemnej jaskini został wypiętrzony. Z czasem skała została obrobiona przez deszcze przyjmując postać bramy. Skała już za czasów Krasińskich w 1857r. została udostępniona turystycznie poprzez wybudowanie do niej drewnianych schodów. Podczas wojny obronnej w 1939r. w jej okolicy toczyły się krwawe boje Armii Kraków z hitlerowskim najeźdźcą.

Dzisiaj Brama Twardowskiego przyciąga turystów swoją oryginalnością i pięknem - jest jedną z głównych atrakcji Złotego Potoku i okolicy.
 

                                                                                        



By do niej trafić będąc już w Złotym Potoku (województwo śląskie, powiat częstochowski, gmina Janów) należy odbić w drogę lokalną do Siedlca. Po przejechaniu 900m tuż przy tej drodze, w lesie można dojrzeć prześwitujące skałki - wśród nich bez problemu odnajdujemy Bramę Twardowskiego. Na ulicy znajduje się zatoczka, w której można zaparkować samochód.
 

                                                                                     



Ten bardzo ciekawy, potężny i charakterystyczny ostaniec wygląda pięknie o każdej porze roku - z pewnością więc warto pojechać i zobaczyć go na własne oczy. W ogóle tereny Złotego Potoku, Ostrężnika, Siedlca, Suliszowic są niezwykle atrakcyjne turystycznie.

 

Tekst i zdjęcia Katarzyna Nowak
Więcej na stronie:
  pieknoistnieje.maliturysci.pl




Źródło informacji: janow.pl

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka