Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaMiasteczko Galicyjskie

Adres: ul. Lwowska 226 Nowy Sącz

Województwo: małopolskie

Telefon: 18 444 35 70

E-mail: miasteczko@muzeum.sacz.pl

Strona www: www.muzeum.sacz.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 5/5 (głosów: 2)

Twoja ocena:

Opis

MIASTECZKO GALICYJSKIE to nowy sektor Sądeckiego Parku Etnograficznego. Rekonstrukcja fragmentu zabudowy małomiasteczkowej obejmuje niewielki plac rynkowy i pierzeje z kilkunastoma domami.
Już można oglądać pięć budynków - starosądecki ratusz, remizę strażacką, dwór szlachecki z Łososiny Górnej i dwa domy mieszczańskie ze Starego Sącza.

Miasteczko jako "żywy organizm" (funkcjonujące w codziennym rytmie sklepiki, pracownie, restauracje, kawiarnie) będzie przybliżać realia Galicji, dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku.

Zachodnią pierzeję rynku zajmuje ratusz, który będzie pełnił funkcje reprezentacyjne i konferencyjno – hotelowe.
 

 

Z ratuszem sąsiadują dwa domy mieszczańskie ze Starego Sącza. W jednym urządzono atelier fotograficzne oraz warsztat zegarmistrzowski; w drugim domu znajduje się pracownia garncarza.
  

Najdalej na zachód wysuniętym budynkiem jest dwór szlachecki z Łososiny Górnej. Od ratusza oddziela go zieleniec z kamiennymi alejkami ozdobionymi stylowymi latarniami.
 

 

W miasteczku nie zabrakło również remizy strażackiej z pełnym wyposażeniem. Gromadzone są tam: wozy, hełmy, bosaki oraz węże gaśnicze i sikawki.

Miasteczko jest w ciągłej rozbudowie. Za kilka lat znajdziecie tutaj sklepik z pamiątkami, antykwariat czy pracownię rzemieślniczą.

Miasteczko, jak za galicyjskich czasów Piwniczna, Stary Sącz, Lanckorona czy Krościenko, będzie żyć w rytmie wyznaczanym stukotem kół drewnianych wozów, biciem ratuszowego kuranta, gwarem dobywającym się z karczmy, sklepików i rzemieślniczych pracowni. Wszystkiego będzie można dotknąć i popróbować.

foto: Piotr Droździk, Jacek Kurzeja.
 

Zwiedzanie:
maj - wrzesień
wtorek - niedziela 10.00 - 18.00
poniedziałek - nieczynne

październik - kwiecień
poniedziałek - piątek 10.00 - 14.00
sobota, niedziela - nieczynne


Opłaty:

Zwiedzanie ekspozycji wnętrz
:
normalna - 6 zł
ulgowa - 4 zł
Spacer po Miasteczku bez zwiedzania wnętrz - bez opłaty

W przypadku organizacji imprez plenerowych, wystaw czasowych, koncertów, spotkań autorskich, konferencji i innych podobnych form, ceny biletów wstępu mogą się kształtować na innym poziomie i będą określane każdorazowo zarządzeniem dyrektora muzeum.


W kasie Miasteczka można kupić bilety wstępu do Sądeckiego Parku Etnograficznego.Źródło informacji:www.muzeum.sacz.pl.

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka