Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaZamek Smoleń

Adres: Smoleń

Województwo: śląskie

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Zamek Smoleń znajduje się on we wsi Smoleń w województwie śląskim, na "Szlaku Orlich Gniazd".
 

                                                                                             
 

Do Smolenia można dojechać komunikacją PKS z Pilicy i Wolbromia, ale najwygodniej jest
własnym samochodem, parkując na niewielkim, bezpłatnym parkingu znajdującym się u podnóża zamku. Stamtąd do niego prowadzi specjalnie wytyczona dla turystów ścieżka - dojście zajmuje około 5 minut, więc nawet z małymi dziećmi nie stanowi to problemu. Pobieżne oglądanie ruin trwa ok. 30 min.
 

                                                                                              Zamek został wzniesiony w połowie XIV wieku, najprawdopodobniej przez Ottona z Pilczy herbu Topór i zastąpił istniejącą tu wcześniej strażnicę. Z początku był to mały, wieloboczny, kamienny obiekt zwężający się przy wysokiej, cylindrycznej wieży. W późniejszych latach u stóp skały dobudowano dwa zamki dolne, otoczone grubymi murami z bramą wjazdową, która zachowała się do dziś. Na dziedzińcu zamkowym znajduje się studnia, którą według tradycji wykuć mieli jeńcy tatarscy, a jej głębokość miała wynosić 200 m.
W XVI wieku zamek nabył Seweryn Boner i przekształcił go w renesansową rezydencję. Później warownia przeszła w ręce Padniewskich, jednakże pomimo modernizacji bardzo szybko przestała wystarczać rosnącym w potęgę i bogactwo właścicielom. Ograniczona powierzchnia wzgórza utrudniała dalszą rozbudowę, zaś kiepskie połączenia komunikacyjne spowodowały, że Padniewscy postanowili przenieść się do Pilicy, gdzie było dość miejsca, by wybudować nową, okazalszą siedzibę.
Zamek pozostawiony zaczął niszczeć, zaś jego los przypieczętowali Szwedzi, dewastując go w 1655 roku.
 

                                                                                     Do czasów współczesnych pozostała jedynie wieża i niewielkie fragmenty murów. W okresie letnim z daleka można zobaczyć jedynie mały fragment wieży nieśmiało wyłaniający się z jednego ze wzgórz.
 

                                                                                                     Z zamkiem Smoleń i ze znajdującą się tam studnią związana jest legenda. Otóż głęboką studnię wykuli w skale wzięci w niewolę Tatarzy. Przypuszcza się że na jej dnie istnieje sieć podziemnych korytarzy. Legenda mówi łączą się one z jaskinią Biśnik koło Grodziska oraz innymi grotami, których w okolicy jest ok. 50. Podobno przy kopaniu studni Tatarzy natrafili na boczny korytarz wydrążony przez wodę i tam właśnie jakoby ukryto wielkie skarby. Nie wielu o tym wiedziało, a kto nie potrafił dochować tajemnicy, lądował w studni i podobno do dzisiaj obok skarbów leżą ludzkie szkielety.
 

                                                                                     
 

Przez wiele lat porośnięte krzakami i chaszczami ruiny zamku Smoleń niszczały, ale będąc tam ostatnio zauważyłam, że śmieci wysprzątano, krzaki i niektóre drzewa wykarczowano. Wieść głosi, że planowane kolejne prace na zamkuzabezpieczenie murów i badania archeologiczne.
 

                                                                                                
 

Obecnie zamkowe wzgórze stanowi rezerwat krajobrazowy "Smoleń", na którego obszarze rosną wiekowe buki, modrzewie i graby oraz 160 gatunków innych roślin.
 

                                                                                              
 

Oprócz wspomnianego "Szlaku Orlich Gniazd" (czerwony) obok Zamku Smoleń biegnie również Szlak Warowni Jurajskich (niebieski) oraz Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd.
Smoleń i jego okolica to niezwykle malowniczy terenbędąc tam więc warto nie ograniczyć się jedynie do obejrzenia ruin zamku, ale również poznać okolicę, a zwłaszcza przespacerować piękną i ciekawą Doliną Wodącej.

                  

Tekst i zdjęcia Katarzyna Nowak
Więcej na stronie:  pieknoistnieje.maliturysci.pl

 

Źródło informacji:
pl.wikipedia.org

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka