Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaMuzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Adres: ul. Gabriela Narutowicza 64 Sierpc

Województwo: mazowieckie

Telefon: 024 275 28 83

E-mail: skansen@mwmskansen.pl

Strona www: www.mwmskansen.pl

Ocena: 5/5 (głosów: 1)

Twoja ocena:

Opis

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to znajdujący się w centrum miasta XIX-wieczny ratusz, oddział zamiejscowy - Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu oraz usytuowany poza miastem skansen (park etnograficzny).
W ratuszu prezentowane są wystawy czasowe, prowadzone zajęcia z dziećmi i młodzieżą szkolną, spotkania i odczyty. Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu mieści się w XVIII – wiecznym drewnianym budynku dawnego szpitala. Obecnie w Muzeum można oglądać wnętrza mieszkalne lekarza z małego miasteczka: gabinet lekarski, salonik i sypialnię.

Skansen w Sierpcu to jeden z piękniejszych i największych skansenów w Polsce. Usytuowany nad rzeką Sierpienicą jest także naturalnym parkiem krajobrazowym. Otoczone polami, ogródkami i sadami zagrody chłopskie z przełomu XIX i XX w. a także karczma, kuźnia, wiatrak, kaplica i kościół tworzą obraz mazowieckiej wsi sprzed 100 lat. Zagrody prezentują budownictwo ludowe z II połowy XIX w. oraz pierwszego ćwierćwiecza XX w. Wnętrza budynków są wyposażone stosownie do ich funkcji i miejsca pochodzenia. Dają także obraz rozwarstwienia społeczno – ekonomicznego ludności wiejskiej, od lat międzywojennych do lat 50-tych XX w. Wygląd izb chłopskich związany jest z kalendarzem dorocznym prezentowanym w formie wystaw okolicznościowych: Boże Narodzenie na Mazowszu, Wielkanoc na Mazowszu i Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych. Bielone wapnem i kryte strzechą chałupy otoczone warzywnikami, sadami i ogródkami kwiatowymi, miedze z pasącymi się zwierzętami, sprawiają wrażenie wsi wciąż tętniącej życiem. Tworzą naturalną scenerię dla pokazów tradycyjnych prac, zajęć codziennych i rzemiosła wiejskiego prezentowanych podczas imprez plenerowych. Na terenie skansenu realizowane były zdjęcia do wielu programów edukacyjnych, krajoznawczych, rozrywkowych a także filmów, z których najbardziej znane to: "Szwadron", "Ogniem i mieczem", "Pan Tadeusz", "Przeprowadzki". W XVIII – wiecznej karczmie – "Pohulance" mieści się sklepik z wyrobami sztuki i rękodzieła ludowego oraz część gastronomiczna serwująca potrawy kuchni regionalnej m.in.: wiejski chleb ze smalcem, kluski kartoflane z twarogiem, pierogi, żurek staropolski, zupa grzybowa na kwasie z kapusty, bigos.

Dojazd do skansenu jest możliwy od ul. Narutowicza oraz od strony trasy Warszawa – Toruń (ok. 3 km za Sierpcem w stronę Torunia).

Godziny otwarcia wszystkich oddziałów muzeum znajdują się pod tym linkiem, natomiast szczegółowy cennik uzyskacie tutaj.

Źródło informacji:www.mwmskansen.pl.

Galeria

Innowacyjna Gospodarka