Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaPark Miniatur - Ogrodzieniec

Adres: ul. Zamkowa 33 Podzamcze

Województwo: śląskie

Telefon: 784 744 737

E-mail: info@park-ogrodzieniec.pl

Strona www: www.park-ogrodzieniec.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

 Park  Miniatur - Ogrodzieniec znajduje się w miejscowości Podzamcze, tuż u stóp malowniczo położonych ruin Zamku Ogrodzienieckiego. Jest to prawdziwy "rarytas" dla wszystkich miłośników jurajskich zamków, gdyż w jednym miejscu można zobaczyć makiety wszystkich zamków znajdujących się na "Szlaku Orlich Gniazd" w skali 1:25. Makiety te odtworzone zostały zgodnie z prawdą historyczną, a ich wykonanie poprzedziły wielomiesięczne poszukiwania i opracowania dokumentacji historycznej. Dzięki temu można sobie fajnie porównać wygląd każdego zamku w czasach jego największej świetności z wyglądem obecnych ruin. Oglądając niektóre makietytrudno uwierzyć, że tak imponująco wyglądały kiedyś zamki i tak niewiele teraz z nich zostało (niestety!!!).
Ja jak tylko usłyszałam o planach powstania tego parku, postanowiłam sobie, że koniecznie go odwiedzę. Przeczekałam aż tłum pierwszych zainteresowanych przerzedzi się i wraz z moimi synami wybrałam się tam. To było już prawie dwa lata temu. Park MiniaturOgrodzieniec został otwarty dla turystów 19 czerwca 2010 roku.

Na teren parku wchodzi się specjalnym mostem zwodzonym:                    

                                                                                                                                             


Wspomniałam już, że można tu zobaczyć makiety wszystkich zamków znajdujących się na "Szlaku Orlich Gniazd", a więc spacerując widzimy: Ogrodzieniec, Babice, Pieskową Skałę, Smoleń, Siewierz, Ojców, Bobolice, Mirów, Rabsztyn, Olsztyn, Morsko, Wawel, Tenczyn, Będzin, Pilicę oraz Bydlin. A od sezonu 2012 również potężną makietę Klasztoru na Jasnej Górze. Każda makieta opatrzona jest tabliczką z opisem zamku i zdjęciem jego obecnego wyglądu.


                                                                                          Poniżej makieta Zamku w Mirowie:
 

                                                                                              
 

Kolejne zdjęcie przedstawia Zamek Tęczyn (używa się też nazwy Tenczyn). Znajduje się on na terenie wsi Rudno/Krzeszowic woj. małopolskie. Szkoda, że z każdym rokiem popada  w coraz większą ruinę.
 

                                                                            
 

Poniżej mamy Zamek Babice, zwany Lipowcem. Położony był on na wzgórzu, na północ od wsi Babice, gdzie pełnił funkcję obronnej rezydencji.
 

                                                                                                
 

Zamek w  Będzinie łatwo rozpoznać - zrekonstruowany po II Wojnie Światowej do dzisiaj wspaniale góruje nad miastem:
 

                                                                                                     Oprócz podziwiania makiet w parku można też zobaczyć repliki maszyn oblężniczych z okresu średniowiecza m. in. katapultę miotającą pociski, balistę – rodzaj kuszy na kołach, a także trebusz – efektowną machinę miotającą pociski, przypominającą mechaniczną procę (w ich oryginalnych rozmiarach).
 

                                                                                                     
 

Z pewnością Park Miniatur - Ogrodzieniec jest doskonałym miejscem edukacyjnym dla dzieci. Na nie czeka tam też atrakcyjny plac zabaw: (zjeżdżalnia królewska, dmuchany zamek - duży, dmuchany zamek - mały, huśtawki, mała zjeżdżalnia, bujaki, piaskownica). Wszystkie te atrakcje są wliczone w cenę biletu, który wynosi 14 zł dla dorosłych, 10 zł - dla dzieci. Z myślą o odwiedzających przygotowano również specjalną, bardzo atrakcyjną ofertę cenową. Mianowicie wszyscy turyści, którzy przyjadą do Ogrodzieńca mogą zakupić tzw. ZŁOTY BILET, który upoważnia do wstępu do 3 największych atrakcji: Parku Miniatur, Zamku Ogrodzieniec (wraz z wystawami) oraz Grodu na Górze Birów (Bilet Złoty normalny - 25 zł, ulgowy - 19 zł).
Istnieje również możliwość zorganizowania przyjęcia urodzinowego dla dzieci na terenie Parku Miniatur. Nie można natomiast wprowadzać żadnych zwierząt i na jego terenie obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu.
Ten Park, to moim zdaniem idealne miejsce na rodzinną, niedzielną wycieczkę – na pewno dostarczy ona wielu niezapomnianych wrażeń wszystkim jej uczestnikom.


                                                            
                                                           

Tekst i zdjęcia Katarzyna Nowak
 

 

Źródło informacji:
www.park-ogrodzieniec.pl

Lokalizacja

Galeria

Innowacyjna Gospodarka