Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaZamek Ogrodzieniec

Adres: ul. Zamkowa Podzamcze

Województwo: śląskie

Telefon: 32 673 29 91, 32 673 22 20

E-mail: biuro@zamek-ogrodzieniec.pl

Strona www: www.zamek-ogrodzieniec.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 5/5 (głosów: 2)

Twoja ocena:

Opis

Zamek Ogrodzieniec to najbardziej imponujące Orle Gniazdo spośród wszystkich znajdujących się na Jurze KrakowskoCzęstochowskiej. Malownicze położenie pośród wapiennych skał o fantazyjnych kształtach nadaje mu magiczny wygląd. Widoczne do dzisiaj finezyjne, renesansowo-gotyckie wykończenia architektoniczne, a także pozostałości dawnych kondygnacji, balkonów i skrzydeł zamku stanowią świadectwo ponadprzeciętnych umiejętności jego budowniczych.

 

Dzisiaj to największa atrakcja regionu przyciągająca rzesze zwiedzających. Bogata oferta turystyczna związana z zamkiem i okolicą to przede wszystkim propozycje dla każdegoturysty indywidualnego, grup zorganizowanych, firm.

 

Na Zamku warto zobaczyć:

Muzeum Zamkowe - zawiera eksponaty związane z historią zamku i okolic (m.in. makiety zrekonstruowanego zamku i grodu na Górze Birów, repliki kafli, skamieniałości jurajskie, zbroje, elementy oręża itp.). Ponadto wyświetlany jest tu film pt. „Ogrodzieniec – Wirtualny Zamek” przedstawiający zrekonstruowane komputerowo wnętrza ogrodzienieckiej rezydencji w czasach jej świetności.

Galeria w Kurzej Stopie – można tutaj zobaczyć  zamkową Zbrojownię, a w niej repliki zbroi  rycerskich i broni używanej na przestrzeni dziejów – od czasów wczesnego średniowiecza po II wojnę światową.

 Sala Tortur, zwana również Katownią Warszyckiego - to wystawa dawnych narzędzi tortur i technik katowskich. Można tutaj zobaczyć: Krzesło Czarownic, Hiszpański But, Garotę, Kołyskę Judasza, czy Żelazną Dziewicę.

Karczma Rycerska – z pewnością przyciągnie smakoszy regionalnych potraw. Karczma znajduje się w piwnicach zamkowych, tuż przy głównym dziedzińcu zamku.

 

ZWIEDZANIE i ROZRYWKA

Poza tradycyjnym zwiedzaniem ruin i ekspozycji zamkowych Zamek oferuje również ciekawe wycieczki połączone z warsztatami, które są doskonałym sposobem na aktywne spędzanie czasu. Najciekawsze propozycje:

- Animowane zwiedzanie Zamku - to niezwykła lekcja historii „na żywo”, którą prowadzą przedstawiciele Bractwa Rycerskiego. Prowadzący opowiada o rycerskich ideałach, zabierając uczestników w magiczną podróż w czasie, kiedy na zamku tętniło życie. Dwórki zapraszają do tańca przy dźwiękach dawnej muzyki, a rycerze demonstrują elementy uzbrojenia i stroje związane z epoką średniowiecza. Kulminacją zwiedzania jest pokazowy pojedynek o względy białogłowy. Animowane zwiedzanie Zamku to program, który poprzez zabawę przybliża uczestnikom dawne życie dworskie. Uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w zabawach plebejskich oraz założenia elementów stroju rycerskiego

 

 -  „Spacer przez Epoki – od neolitu po współczesność” to ciekawa forma aktywności, podczas której uczestnicy wędrując Szlakiem Warowni Ogrodzienieckich poznają bogatą historię ziemi jurajskiej. Program Spaceru łączy zwiedzanie gotycko – renesansowego zamku, drewnianej słowiańskiej

osady na Górze Birów (znajdującej się w pobliżu Zamku). Celem ok. 4-godzinnej wycieczki jest zapoznanie uczestników m.in. z przedhistorycznym osadnictwem w jaskiniach oraz z dziejami

Zamku na przestrzeni wieków. Spacer można zakończyć wspólnym ogniskiem na

przedzamczu Zamku.

 

- Wycieczki Profilowane to nowa propozycja w ofercie Zamku. Projekt łączy zwiedzanie Zamku

Ogrodzieniec i Grodu na Górze Birów z innymi atrakcjami najbliższej okolicy w kontekście

przyrodniczym, archeologicznym oraz historii najnowszej. Specyfiką zajęć odbywających się

w ramach wycieczek jest to, że uczestnicy mają możliwość aktywnego i bezpośredniego

zapoznania się z poruszanym zagadnieniem.

 

- Wieczór z Duchami -  forma nocnego zwiedzania z Zamku z przewodnikiem, który zabierze uczestników w podróż po zamkowych murach opowiadając owiane legendą historie, a z ciemnych zakamarków wyłonią się niespodziewanie zjawy. Spotkać można ducha pięknej Olimpii i zaklętą w Czarnego Psa nieszczęsną duszę hrabiego Warszyckiego, zwanego Słowiańskim Drakulą. W towarzystwie Anzelma błąkającego się po Zamku przeżyjecie chwile grozy wędrując po ciemnych zakamarkach ogrodzienieckiej warowni. Będą działy się rzeczy niesłychane. 

Turyści indywidualni mają możliwość uczestniczenia w Wieczorach z Duchami podczas wakacji (lipiec, sierpień) w każdy piątek, tuż po zmroku.

 

- Pokazy Rycerskie – w każdą niedziele i dni świąteczne odbywają się pokazy walk rycerskich i tańca dawnego w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Ziemi Ogrodzienieckiej, w cenie biletu wstępu na zamek, w godz. 15.30 i 17.00. W miesiącu wrześniu o 14.30 i 16.00.

 

Ponadto w czasie całego sezonu turystycznego organizowane są na terenie Zamku liczne imprezy plenerowe np.  turnieje rycerskie.

 

Więcej informacji: na www.zamek-ogrodzieniec.pl , tel./fax  biuro 32 673 22 20.

Lokalizacja

Galeria

Innowacyjna Gospodarka