Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaWystawa obrazów Romualda Reguły w Domu Gotyckim

Adres: ul. Lwowska 3 Nowy Sącz

Województwo: małopolskie

Telefon: 018 443 77 08

E-mail: sekretariat@muzeum.sacz.pl

Strona www: www.muzeum.sacz.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza do Domu Gotyckiego na wystawę obrazów Romualda Reguły. Prace ze zbiorów rodziny artysty można kupować.

Romuald Reguła urodził się  w 1894 r. we wsi Kozy koło Bielska-Białej. Szkoły podstawową i średnią ukończył w Nowy Sączu. W trakcie nauki w I Gimnazjum im. Jana Długosza uczęszczał na nadobowiązkowe lekcje rysunku prowadzone przez  Antoniego Broszkiewicza. Po szkole średniej, w latach 1913-19, studiował filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem: Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza i Wojciecha Weissa. Dyplom ukończenia ASP otrzymał w 1921 r. Jeszcze w okresie studiów na Akademii, w 1919 r., rozpoczął pracę jako nauczyciel rysunku i historii sztuki w sądeckich szkołach, którą kontynuował do okupacji. W 1947 r. przeniósł się z rodziną do Krakowa, gdzie w tamtejszych szkołach średnich i wyższych na nowo podjął pracę pedagogiczną. Zmarł 10 lutego 1981 r.  Pochowany został w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Obok pracy dydaktycznej, Romuald Reguła angażował się także w działalność  kulturalną. W 1920 r. zainicjował utworzenie Związku Artystów Malarzy Ziemi Sądeckiej, którego był sekretarzem, a później przewodniczącym. Brał wówczas udział we wszystkich dorocznych wystawach Związku, organizowanych w Nowym Sączu oraz w innych miastach, m.in. Krakowie, Lwowie, Poznaniu, Warszawie, Zakopanem. Był jednym ze współzałożycieli Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Nowym Sączu, a w  1926 r. zajął się organizacją Muzeum Ziemi Sądeckiej. W ramach prac przy tworzeniu Muzeum, wraz z Romanem Szkaradkiem prowadził akcję gromadzenia eksponatów,  która zaowocowała wystawą w 1938 roku. Pokazano wtedy sześć tysięcy przedmiotów. Romuald Reguła uprawiał malarstwo sztalugowe i ścienne. Malował portrety, martwe natury, pejzaże. Obrazy pochodzące z wcześniejszego okresu twórczości artysty cechuje realizm, swobodne pociągnięcia pędzla i widoczna faktura farby. Pod koniec  lat 30. XX w. w malarstwie Reguły następuje stopniowa ewaluacja w stronę postimpresjonizmu, na którego gruncie, w  latach późniejszych artysta wypracuje swój indywidualny styl, charakteryzujący się uproszczonymi  formami i grubą, chropowatą, dekoracyjną fakturą farby. Polichromie ścienne projektowane przez  Romualda Regułę znajdują się w kościołach w Tuchowie (1950-52), Bodzanowie koło Wieliczki (1953-54), Dębnie koło Tarnowa (1956-57), Słopnicach (1965-66), kaplicy Seminarium Duchownego w Krakowie (1957), prezbiterium kościoła przy ul. Warszawskiej w Krakowie (1957). Niestety nie zachowały się malowidła wykonane na początku lat 40. w trzech kaplicach bazyliki pw. św. Małgorzaty w Nowym SączuPrace Romualda Reguły znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum UJ w Krakowie, TPSP w Krakowie oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą, m.in. we Lwowie, Monachium, Montrealu, Paryżu, Buenos Aires, Detroit i Sydney.

Więcej na stronie: www.muzeum.sacz.pl

Lokalizacja

Galeria

Innowacyjna Gospodarka