Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaRezerwat Archeologiczny w Gieczu

Adres: Dominowo

Województwo: wielkopolskie

Telefon: 612 859 222

E-mail: muzeum@giecz.pl

Strona www: www.giecz.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

 

Giecz to obecnie mała i spokojna wielkopolska wieś oddalona o 36 kilometrów od Poznania. Niegdyś jednak wśród pól, lasów i podmokłych łąk znajdował się w tym miejscu potężny gród, którego wyraźnie wyodrębniające się w krajobrazie pozostałości  zwane obecnie przez okolicznych mieszkańców Grodziszczkiem. Wzmianki w średniowiecznych kronikach, niezwykle bogate znaleziska archeologiczne oraz imponujące pozostałości architektury kamiennej sugerują, że Giecz, obok Poznania, Gniezna, Ostrowa Lednickiego, czy Grzybowa, był jednym z centralnych grodów monarchii Piastowskiej.

                                                                                             Początki grodu w Gieczu datowane na drugą połowę IX w n.e. Początkowo była to niewielkich rozmiarów konstrukcja obronna, znacznie rozbudowana do obecnych kształtów w ciągu X wieku. Najazd księcia czeskiego Brzetysława oraz przesiedlenie mieszkańców grodu do Czech w 1038 roku na jakiś czas zahamowały jego rozwój. Gród jednak odbudowano i przywrócono do dawnej świetności. Do końca XIII lub początków XIV w. n.e. Giecz był siedzibą kasztelanii, po czym stracił swoje znaczenie na rzecz powstających w okolicy miast i popadł w zapomnienie. Ponownie o Gieczu przypomniano sobie w XIX w. za sprawą różnego rodzaju starożytników oraz historyków i archeologów. Szczególnie intensywne badania tego miejsca podjęto w okresie powojennym, co pozwoliło na utworzenie na terenie gieckiego grodziska jednego z najstarszych w Polsce Rezerwatów Archeologicznego. Z przeprowadzonych badań wiadomo, że gród w Gieczu posiadał duże znaczenie strategiczne i pełnił ważna rolę w wymianie handlowej. Wiele przesłanek wskazuje na to, że mógł być on rodową siedzibą Piastów, z którego rozpoczęli oni swoją ekspansję na inne obszary Polski.
Współcześnie teren gieckiego grodziska stanowi Rezerwat Archeologiczny będący Oddziałem Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Rezerwat prowadzi działalność badawczą, turystyczną i edukacyjną.

Obecnie turysta przybywający do Giecza może zobaczyć bardzo dobrze zachowane średniowieczne wały grodziska sięgające do 7 metrów wysokości. W jego wnętrzu, przy głównym wejściu, znajdują się zachowane w postaci kamiennych fundamentów pozostałości połączonego z kaplicą pałacu książęcego tzw. palatium. Z kolei w północnej części grodziska znajduje się relikt romańskiego kościoła grodowego ujawniający się w formie widocznego na powierzchni ziemi fragmentu muru. W późniejszym okresie na tym samym miejscu usytuowano mały, drewniany kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Pocieszenia. W swojej obecnej postaci istnieje on od XVIII w.
W muzealnym budynku ekspozycyjnym, znajdującym się wewnątrz grodziska, można zwiedzić  wystawę stałą Terra sancta – Giecz w monarchii piastowskiej. Prezentowane są na niej znaleziska pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych na terenie grodziska oraz w jego otoczeniu. Niektóre z nich, jak np., miecz, czy szyszak, mają unikatowy charakter. Znaleziska te potwierdzają rangę i wyjątkowy charakter ośrodka grodowego w Gieczu.
Przed grodziskiem znajduje się otoczona palisadą rekonstrukcja średniowiecznej osady. Odwiedzający osadę turysta znajdzie w niej zagrodę rolnika, chatę wiedźmy, czy zbudowany na palach dom rybaka. Dodatkowo na osadzie znajduje się drugi budynek muzealny, w którym jest obecnie prezentowana ekspozycja czasowa Kościół, który zbudowali aniołowie. Wystawa ta prezentuje ponad 800-letnią historię znajdującego się we wsi Giecz romańskiego kościoła pw. Wniebowstąpienia NMP i św. Mikołaja. Pozawala się ona zapoznać nie tylko z przedmiotami stanowiącymi wyposażenie kościoła, lecz również z drobnymi, osobistymi rzeczami Gieczan pochowanych przed kilkuset laty w kościele. Wśród starannie wyselekcjonowanego zbioru eksponowanych zabytków uwagę zwracają dewocjonalia, okucia ksiąg liturgicznych, tkaniny oraz monety.  
W ramach działalności Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu organizowane są zajęcia edukacyjne dla szkół i imprezy plenerowe przeznaczone dla rodzin z dziećmi i turystów indywidualnych. W budynku muzealnym na terenie grodu znajduje się sklep z atrakcyjnymi pamiątkami i wydawnictwami muzealnymi.

W ciągu roku, zgodnie z tradycyjnym słowiańskim cyklem obrzędowym, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu odbywają się imprezy plenerowe w formie pikników rodzinnych. Ich celem jest miłe spędzenie niedzielnego popołudnia w rodzinnej atmosferze połączone ze zdobywaniem wiedzy archeologicznej i historycznej w formie gier i zabaw edukacyjnych. Spotkania zaczynają się o godz. 14.00, z wyjątkiem Dziadów (godz. 17.00). Do udziału w nich uprawnia bilet rodzinny.

W ciągu trwania roku szkolnego w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu prowadzone są lekcje muzealne oraz odbywają się imprezy edukacyjne dla szkół (od 1 kwietnia do 30 września, wybrane zajęcia odbywają się w grudniu i marcu). Wszystkie proponowane zajęcia edukacyjne prowadzone są na znajdującej się tuż przed głównym wejściem do grodziska tzw. osadzie edukacyjnej, gdzie na rozległym terenie otoczonym drewnianą palisadą znajdują się rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych domostw.

GODZINY OTWARCIA
Sezon turystyczny w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu trwa przez cały rok:
W okresie wiosenno-letnim (od 1 kwietnia do 31 października) muzeum jest czynne codziennie, z wyjątkiem poniedziałków w godz. 9.00 – 17.00.
W okresie jesienno-zimowym (od 2 listopada do 31 marca) osada edukacyjna jest nieczynna, a udostępniane są tylko ekspozycje muzealne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 15.00.

CENY BILETÓW
Bilet wstępu normalny kosztuje 5 zł, ulgowy 3 zł. Dostępne są równie bilety wycieczkowe (grupa 35 osób i więcej) w cenie 4 zł bilet normalny i 2 zł bilet ulgowy. Istnieje również możliwość skorzystania z przewodnika po dokonaniu uprzedniej rezerwacji i za dodatkową opłatą w wysokości 20 zł.

DOJAZD
Rezerwat Archeologiczny w Gieczu położony jest w pobliżu Poznania przy drodze ze Środy Wielkopolskiej do Nekli. Do Giecza można dojechać jadąc z jednej strony drogą krajową nr 92 i skręcając w Nekli  na Środę lub z drugiej strony drogą krajową nr 11 (tzw. trasa katowicka) i skręcając w Środzie  na Neklę.

GDZIE ZJEŚĆ I GDZIE SPAĆ
Najbliższe zaplecze gastronomiczne dla Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu stanowi Środa Wielkopolska, Nekla i Września. W miejscowościach tych znajdują się hotele i restauracje oraz liczne sklepy.

KONTAKT
Obiekt przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Ze szczegółową ofertą można się zapoznać na stronach muzeum: www.lednicamuzeum.pl  i www.giecz.pl , na profilu Rezerwatu umieszczonym na Facebooku oraz pod numerem telefonu 61 285 92 22 lub pisząc na adres e-mail: promocja@giecz.pl
 

Lokalizacja

Galeria

Innowacyjna Gospodarka