Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaNowa ekspozycja stała Galerii Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Adres: Aleje Marcinkowskiego 9 Poznań

Województwo: wielkopolskie

Telefon: +48 61 85 68 000

E-mail: mnp@mnp.art.pl

Strona www: www.mnp.art.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza do odwiedzenia nowopowstałej ekspozycji stałej Galerii Sztuki Starożytnej.
Zabytki starożytności gromadzono w poznańskim muzeum już w końcu XIX w. Ich dzieje wpisane w historię regionu i miasta. Przedmioty te, dotychczas w większości niepokazywane, przez ostatnie ćwierć wieku przechodziły przez czasochłonne prace konserwatorskieObecnie Galeria liczy około tysiąca zabytków, które przede wszystkim łączą się z klasyczną kulturą basenu Morza Śródziemnego oraz cywilizacjami starożytnego Bliskiego Wschodu.  
Ekspozycja pokaże niemal połowę kolekcji  tworząc  panoramę sztuki starożytnej od starożytnego Bliskiego Wschodu z Egiptem, antycznej Grecji, Rzymu i Etrurii po Amerykę Prekolumbijską.
Wśród greckich dzieł sztuki uwagę zwraca pełna dziewczęcego powabu głowa z posągu Artemidy Braurońskiej - jedno z arcydzieł Praksytelesa, wielkiego rzeźbiarza późnoklasycznego. Do małych form rzeźbiarskich należą figurki terakotowe. Przykłady, tak charakterystycznego, greckiego malarstwa wazowego pozwalają prześledzić podstawowe techniki jego dekoracji oraz przemiany stylowe.
Obraz sztuki rzymskiej przybliża bardzo interesujący zespół portretu władców Cesarstwa Rzymskiego - cesarzy i cesarzowych. Uwagę zwracają także przedmioty rzemiosła artystycznego i fragmenty fresków, m.in., pochodzące z Pompejów - zasypanych pamiętnym wybuchem Wezuwiusza. Sztuka z rejonu Północnego Nadczarnomorza ukazuje tradycje ludności miejscowej oraz wpływy kultur: greckiej, rzymskiej i egipskiej - widoczne na przykładach figurek ceramicznych, naczyniach i biżuterii.
Kolekcja poznańska daje również możliwość poznania ciągle fascynującej kultury Etrusków. Muzeum posiada m.in. przedmioty z brązu, z wyrobu których słynęli Etruskowie, a także naczynia ceramiczne wykonane w różnych technikach dekoracji.
Z Azji Mniejszej pochodzi ceramika, wydobyta w końcu XIX wieku z ruin homerowej Troi, przez H. Schliemanna. Zabytki starożytnego Egiptu ilustrują bogatą sferę wierzeń związaną z kultem bóstw (figurki wotywne i mumie zwierzęce), magią (amulety) oraz wiarą w życie pozagrobowe (sarkofag, stela i uszebti).
Odrębny zespół tworzą przedmioty, które kopiami zabytków oryginalnych lub ich nowożytnymi naśladownictwami.
Ekspozycja znalazła soje miejsceprzyziemiu muzeum, któremu przywrócono pierwotny wygląd z początku XX wiekuAutorem scenariusza ekspozycji jest wieloletni kurator galerii – Jan Szymkiewicz.   Koncepcję  aranżacji plastycznej przygotował zespół artystów plastyków pod kierownictwem prof. Eugeniusza Matejki z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Wernisaż wystawy odbył się 17 grudnia 2011r.

Wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Poznaniu będą nieczynne
24, 25, 26 i 31 grudnia 2011r.


Więcej na stronie: www.mnp.art.pl

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka