Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaSzlak Oscypkowy

Województwo: małopolskie

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Dawniej na podhalańskich halach (górskich łąkach) było biało od owiec. Dziś tradycja pasterska nie jest już tak powszechna wśród górali i coraz trudniej o dobrego oscypka czy kubek żętycy i dlatego przy wsparciu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Agencji Tatrzańskiej powstał na Podhalu Szlak Oscypkowy.

Cały szlak to obecnie około 40 bacówek rozsianych na południu województwa małopolskiego od Zubrzycy Górnej na zachodzie poprzez Tatry i Nowy Targ aż po Halę Wojkową na wschodzie.

W bacówkach na szlaku od maja do września – w okresie dojenia owiec – można spróbować prawdziwego (chronionego certyfikatem unijnym) oscypka i bundza, a także napić się żętycy. A wszystko to dzięki pysznemu mleku owiec wypasanych na halach.

Dawniej oscypek i żętyca wykorzystywane były do rozliczeń pomiędzy gazdą i bacą oraz bacą i juhasem. Dziś oscypek to nasza chluba narodowa – przysmak, który w 2008 r. wpisany został na europejską listę produktów regionalnych.

Tym, którzy zgłodnieli, polecamy gorąco małopolskie bacówki, mapę z wszystkimi bacówkami Szlaku można zobaczyć tutaj.

 

Wnętrze bacóki

 

Oscypektwardy, słony, wędzony ser przygotowywany z mleka owczego. Wytwarzany tradycyjnie w polskich górach, przede wszystkim na Podhalu. Zgodnie z wymogami certyfikatu unijnego prawdziwy oscypek może być produkowany wyłącznie z mleka polskich owiec górskich, mleko krowie może stanowić maksymalnie 40%. Certyfikat chroni także jego kształt i całą procedurę wytwarzania

Bundzser owczy, który przypomina nieco tradycyjny krowi twaróg. Ma aksamitny, słodkawy smak i smakuje równie dobrze z solą co z dodatkiem miodu.

Żętycaserwatka z mleka owczego ściętego podpuszczką. Powstaje przy okazji produkcji bundza i oscypka. Smakiem przypomina nieco tradycyjną maślankę.

Gazdawłaściciel gospodarstwa wiejskiego na Podhalu.

Bacastarszy pasterz owiec w polskich Karpatach, zwierzchnik juhasów.

Juhasmłodszy pasterz owiec, pomocnik bacy.

 

Źródło: www.rodzinny-krakow.pl

Innowacyjna Gospodarka