Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaSkansen w Puńsku

Adres: Puńsk

Województwo: podlaskie

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Zbudowano go w 1986 r. Jest to okazała zagroda wiejska z przełomu XIX i XX w. Znajduje się ona po lewej stronie drogi Puńsk-Sejny w odległości 0,5 km od centrum Puńska. Składa się z domu mieszkalnego, stodoły, obory, spichlerza (świroń) i studni z żurawiem. Wnętrza domu mieszkalnego mają historyczny XIX-wieczny wystrój. W oborze są eksponowane sprzęty i narzędzia używane do pracy w dawnym gospodarstwie chłopskim na tym terenie.
W skansenie odbywają się liczne imprezy kulturalne, koncerty oraz festiwal teatrów stodolanych.

W 2007 r. w Puńsku obok prężnie działającego Domu Kultury Litewskiej, powstała jeszcze jedna jednostka kulturalna - Litewskie Centrum Kultury Ludowej, które mieści się w nowych obiektach usytuowanych nieopodal skansenu, zbudowanych częściowo z funduszy unijnych (w ramach programu Interreg IIIA Program Sąsiedztwa Litwa, Polska i Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej) oraz rządu Republiki Litwy i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji RP. Nowe obiekty to: muzeum i zajazd ("Užeiga").


Głównym zadaniem LCKL jest troska o kulturę etniczną i ludową tego regionu. Będą więc zbierane i przechowywane eksponaty związane z kulturą materialną, pielęgnowane tradycje i obrzędy litewskie mieszkańców tego zakątka Polski. Dlatego w Centrum swoje miejsce znalazły także aktywnie działające zespoły etnograficzne: "Gimtine", "Alna", "Šalcinukas", zawiązała się nowa grupa folkowa "Aitvarai".


Wszystkie te działania są po to, by w przyszłości mieć coś, co można będzie przekazać następnym pokoleniom.

Ponadto, LCKL będzie sprawowało opiekę nad muzeami regionu: skansenem i "Starą Plebanią". Centrum ma w planach: obozy edukacyjne, seminaria, konferencje, szkolenia związane z rękodziełem ludowym i folklorem.

Wiele uwagi Centrum poświęca również dziedzictwu kulinarnemu Puńska i okolic. W tych działaniach bardzo pomocny jest "Zajazd Puński" (karczma), gdzie można spróbować tradycyjnych dań regionalnych. W obiekcie tym będą organizowane różne imprezy, spotkania, wieczory tematyczne.


Na uwagę zasługuje sam budynek - drewniany, zbudowany według architektury XIX wieku oraz jego tradycyjny wystrój. Wewnątrz znajduje się piec chlebowy, w którym prezentowane jest pieczenie nie tylko chleba, ale również babki, czy kiszki ziemniaczanej. Ponadto, "Zajazd Puński" serwuje tradycyjne cepeliny, bliny, przekąski do piwa. Gości obsługują kelnerki w strojach ludowych, gra litewska muzyka.

Źródło informacji: www.punsk.com.pl.
Innowacyjna Gospodarka