Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaZamek w Aksmanicach

Adres: Aksmanice

Województwo: podkarpackie

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Aksmanice – wieś na północno-wschodnim skraju Pogórza, sąsiadująca z Fredropolem.

Najstarsza wzmianka o Aksmanicach pojawia się w dokumencie Władysława Jagiełły z 1407 r. Dokument potwierdza przywileje wsi laksmanicze wydany przed 1323 r. przez księcia Lwa. Przypuszcza się, że wieś Aksmanice była kontynuacją osady przygrodowej. Około dwóch kilometrów na zachód od wsi znajduje się dobrze zachowane grodzisko o dwóch pierścieniach wałów, obejmujące obszar około 3 hektarów. Grodzisko to było użytkowane pomiędzy schyłkiem IX a końcem XI wieku.

Od połowy XVII w. używano nazwy Jaskmanice (Jeskmanicze, Laksmanicze). Według badaczy nazwa wywodzi się od niemieckiego imienia Aksman (Jaksman). Na południowy wschód od Przemyśla istnieje, co najmniej od XV wieku wieś Jaskmanice. Nazwy obu wsi były w zasadzie indetnyczne, co spowodowało że w wielu opracowaniach obie wsie są mylone.

W XVII wieku Tatarzy kilkakrotnie niszczyli Aksmanice i okoliczne wsie. W 1672 r. w czasie potyczki wielu najeźdźców utonęło w moczarach na Kalinowcu pod Aksmanicami. Na początku XVIII w. wieś stała się własnością Potockich.

W 1868 r. w czasie reorganizacji gmin, Aksmanice połączono z sąsiednimi Berendowicami.

Około 2 km na zachód od ostatnich domów wsi znajduje się grodzisko z zachowanymi trzema pierścieniami wałów. Grodzisko położone jest w lesie, na grzbiecie dzielącym potok płynący przez wschodni skraj Huwnik od potoku płynącego z Koniuszy przez Aksmanice.

W Aksmanicach prawdopodobnie istniał okazały zamek, zbudowany przez marszałka Mikołaja Wolskiego. Jedyną wzmiankę o tym zamku podaje A.Schneidera Encyklopedii z 1871 roku. Późniejsze dokumenty już nie wspominają o istnieniu jakiegokolwiek zamku czy fortyfikacji. Przypuszcza się, że istniejący zamek został zniszczony podczas wspomnianych najazdów Tatarskich w XVII wieku.

źródło: www.zamczyska.pl
Innowacyjna Gospodarka