Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama



Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

Adres: ul. Zamkowa 9 Kowary

Województwo: dolnośląskie

Telefon: 075 752 22 42

Strona www: www.park-miniatur.com

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 5/5 (głosów: 3)

Twoja ocena:

Nowości

Opis

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska został oficjalnie otwarty 14 sierpnia 2003. Mieści się na terenie wydzielonym z fabryki dywanów w Kowarach.

Jego twórcą jest Marian Piasecki - z zawodu elektronik-informatyk, specjalista od zabezpieczeń systemów reaktorów atomowych… a z zamiłowania miłośnik architektury i sztuki. Wiele lat podróżował po świecie, oglądając cuda naturypewnego dnia postanowił powrócić do krainy swojego dzieciństwa i zrealizować (wraz z żoną) pomysł swojego życia. Wydzierżawił halę w Fabryce Dywanów w Kowarach i wraz ze specjalistami zabrał się do pracy. I jak sam przyznaje, miejscowa społeczność z humorem przyglądała się temu przedsięwzięciu, aż do pierwszych widocznych efektów. A efekty te robią wrażenie !!!!!!!! Jak już wspomniałam uroczyste otwarcie parku odbyło się14.08.2003 r. podczas otwarcia Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. Dzisiaj po kilku latach Park odwiedza rocznie ponad 200 tysięcy turystów. Koszty utrzymania jednej miniatury wynoszą od 20 do 200 tysięcy złotych. W ciągu tych lat powstało 40 miniatur, ale to jeszcze nie koniec, bo ciągle powstają noweMiniatury zabytków znajdujących się w regionie pomniejszone dokładnie 25 razy, a te które stoją w górach 50-krotnie. Materiały, z których powstają modele odporne na warunki atmosferyczne (zimą demontowane i przechowywane w hali). Każda miniatura jest co roku restaurowana.

Na pierwszym zdjęciu Zamek Książ.
Stanowi on jeden z hitów wśród miniatur, ze względu na wielkość i rozmach budowli.
 

                                               



Drugie zdjęcie przedstawia Pałac Myśliwski w Bożkowie (jest to najwspanialsza posiadłość całego regionu kłodzkiego), a w tle wystaje Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze.
 

                                        



Następnie mamy Młyn Papierniczy w Dusznikach-Zdroju. Obecnie znajduje się tam muzeum produkcji papieru, posiadające liczne i cenne eksponaty obrazujące rozwój papiernictwa na całym świecie np. cenne egipskie papirusy. Ciekawostką jest stylowy dach, którego otwierane lufciki służyły do suszenia papieru na strychu budynku.
 

                                                   




Oprócz miniatur zamków, pałaców, kościołów i innych tego typu obiektów w Parku znajdują się też miniatury schronisk - na zdjęciu poniżej Schronisko “Szwajcarka”. Należy ono do najstarszych obiektów turystycznych w Sudetach i jest jedynym obiektem tego typu w Sudetach, wykonanym wyłącznie z drewna. Leży w Górach Sokolich na wys. 520m, na skrzyżowaniu licznych szlaków turystycznych i tras rowerowych.
 

                                               



A skoro już jestem przy tematyce górskiej, to dodam, że w parku jest też miniaturowa Śnieżka….. a nawet dwie Śnieżki - gdyż na przestrzeni ostatnich stuleci masyw ten przeszedł wiele zmian. Kiedyś Śnieżka miała charakter romantyczny, a obecnie na jej szczycie znajduje się Obserwatorium Meteorologiczne.
 


                                                  
 

Większość makiet stoi na dworze wśród zieleni i kwiatów, a jedynie niewielka część ekspozycji jest umieszczona pod dachem.
W parku miniatur znajduje się również kawiarenka, sklepik z pamiątkami regionu oraz toalety. Dodatkową atrakcją jest zwiedzanie pracowni miniatur, gdzie można poznać metody tworzenia eksponatów.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach to bardzo ciekawe miejsce - inspirujące do zwiedzania oryginałów, a także porównywania ich z miniaturkami.

 

                                                           

 




Tekst i zdjęcia: Katarzyna Nowak
Więcej na stronie: pieknoistnieje.maliturysci.pl



 

Źródło informacji:
pl.wikipedia.org
kowary.pl

www.park-miniatur.com

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka