Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaGaleria Muzealna im. Michała Klahra Starszego

Adres: ul. Rynek 1 Lądek-Zdrój

Województwo: dolnośląskie

Telefon: 74 814 64 82

E-mail: galeriamuzealna@ladek.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego mieści się w Lądku Zdroju, na rynku, w późnobarokowej narożnej kamienicy.
Tu w latach 1724 - 1742 mieszkał i miał pracownię wybitny rzeźbiarz doby baroku Michał Klahr Starszy. Wówczas kamienica nazywana była Zur Kornecke. Nad jej portalem wejściowym widnieje płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem autorstwa Klahra nawiązująca do wizerunku Matki Boskiej z miejscowości Maria Zell w Austrii. W październiku 1992 r. w związku z 300 rocznicą urodzin rzeźbiarza na ścianie frontowej budynku umieszczono tablicę upamiętniają obecność w tym miejscu Michała Klahra.

     Natomiast 28 kwietnia 2007 r. została otwarta galeria jego imienia, która gromadzi eksponaty związane z historią Lądka Zdroju i organizuje wystawy poświęcone zarówno dziejom Ziemi Kłodzkiej, jak i prezentujące dorobek artystyczny twórców mieszkających w tych okolicach. Od 2009 roku w Galerii znajduje się też stała ekspozycja poświęcona patronowi Lądka Zdroju św. Jerzemu. Przeniesienie eksponatów z dotychczasowej izby patrona nastąpiło z powodu wypowiedzenia pomieszczenia przez właściciela, który przewiduje adaptację lokalu na działalność gospodarczą. Staraliśmy się, aby zbiory wyeksponować zgrupowane i tak powstało miejsce, w którym zainteresowani mogą zapoznać się z postacią św. Jerzego i jego artystycznych wizerunków, historią obchodów święta patrona miasta, obejrzeć pamiątkowe edycje monet.

Galeria czynna jest w godzinach:
poniedziałek -piątek: 9.00-17.00,
sobota: 10.00-14.00,
niedziela: 11.00-15.00.

Lokalizacja

Galeria

Innowacyjna Gospodarka