Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaKlon - "Żywy skansen" Pogranicza Kurpiowsko-Mazurskiego

Adres: Klon

Województwo: dolnośląskie

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Unikalna na skalę naszego kraju wieś, która prawie w całości stanowi skansen zabytkowych obiektów.

     40 zachowanych tu chałup z końca XIX wieku jest najcenniejszym w skali kraju zespołem tradycyjnej zwartej drewnianej zabudowy.

     Do najciekawszych zabytków skansenu należy kościół katolicki p.w. Znalezienia Krzyża Świętego z 1866 roku (przy kościele zachowany jest budynek plebanii), a także kościół ewangelicki, konsekrowany w 1938 roku. Ciekawostkę stanowi fakt, że pieczę nad kościołem sprawował tylko jeden pastor. W czasie wojny wcielono go jako kapelana wojskowego do Wehrmachtu, przez co zginął pod Stalingradem. Od tamtej pory ewangelicka społeczność nie miała stałego duszpasterza. Nabożeństwa odprawiali duchowni z innych miejscowości. Stopniowo zaczęło ubywać wiernych. Ostatnie nabożeństwo w klonowskiej świątyni odprawiono w 1978 roku.

Źródło zdjęć i opisów:www.kurpie.com.pl.

Lokalizacja

Galeria

Innowacyjna Gospodarka