Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaKaszubski Park Krajobrazowy

Województwo: pomorskie

Telefon: (058) 685 32 97

E-mail: park@kpk.org.pl

Strona www: www.kpk.org.pl

Większe miejscowości: Kartuzy, Chmielno, Szymbark

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Krajobrazowo… niepowtarzalne. Kulturowo… absolutnie wyjątkowe. Językowo… dla większości niezrozumiałe :) Kaszuby zapraszają do odwiedzin! Nas w te strony zwabiły przepiękne widoki wzgórz morenowych, jeziora oraz miejsca takie jak…

     Kartuzy – miasto położone nad czterema jeziorami: Karczemne, Klasztorne Duże, Klasztorne Małe, Mielenko.
Warto zwiedzić XIV w. kolegiatę z charakterystycznym dachem w kształcie trumny. Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Kaszubskiego gdzie zapoznacie się z historią i folklorem Kaszub. Przez Kartuzy przechodzi Szlak Kaszubski (Sierakowice *Muzeum Ziemi Sierakowskiej – Kamienica Królewska – Kartuzy – Chmielno – jezioro Brodno – Wieżyca – Kościerzyna Wdzydze).W trakcie sezonu letniego organizowanych jest wiele imprez m in. Truskawkobranie (czerwiec), Jarmark Kaszubski (lipiec).
Źródło: www.e-kartuzy.pl

   Chmielno – warto zwiedzić kościół parafialny z XIX w. (z ołtarzem głównym z 1700r); Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów gdzie można nabyć pamiątki ceramiczne w charakterystyczne dla regionu kwiatowe wzory. Niedaleko Muzeum stoi stara chata kaszubska konstrukcji szkieletowej. Pomiędzy Jeziorem Białym i Kłodnem znajduje się grodzisko – pozostałość kasztelańskiego grodu z X – XIII w. Na terenie grodziska znajduje się żelazny krzyż z 1888r. wykuty w 25 rocznicę Powstania Styczniowego. Warta odwiedzenia jest również Izba Regionalna „Kaszubska Checz”. Znajdziecie tam dawne przedmioty codziennego użytku, łącznie z maszynami rolniczymi i urządzeniami wykorzystywanymi do pracy w gospodarstwie. W izbie zgromadzono zarówno rzeczy codziennego użytku dawnych mieszkańców wsi kaszubskiej oraz wyroby rękodzielnictwa i sztuki ludowej.
   W Galerii „Kaszubski Róg” znajdziecie wyroby z rogów bydlęcych. Zgromadzono tam sporo rzeźb z poroża ale również inne przedmioty z różnych dziedzin sztuki regionalnej: ceramikę kaszubską, hafty, rzeźby, malarstwo czy zdobione szkło użytkowe. Po drodze do miejscowości Zawory znajduje się młyn zbudowany w XVIII w. (wielokrotnie przebudowywany). Ciekawostką jest to, iż dawniej na miejscu obecnego działał młyn wodny zbudowany w XIII w. przez cystersów z Oliwy.
Więcej na stronie: www.chmielno.pl

Atrakcje turystyczne

Z pobytu na Kaszubach pamiętamy przepiękne krajobrazy… ach te wzgórza, lasy, jeziora… jeśli dodać do tego ciekawe miejsca, których nie wypada nie zwiedzić i mnogość absolutnie niecodziennych imprez organizowanych w trakcie sezonu, macie pełen obraz wyjątkowego regionu Polski.

   Podstawowy sprzęt na wyprawę po terenie Kaszubskiego PK to z pewnością aparat fotograficzny i wygodne buty!

   Na trasie wędrówek napotkacie liczne punkty widokowe: Miłoszewo - widok na Dolinę Łeby, Cieszonko, Tamowa Góra, Góra Sobótka, Złota Góra, Jastrzębia Góra, Góra Kamyszki, Łączyno, Wieżyca *najwyższy szczyt na Polskim Niżu ( 329 m n.p.m.), Przesmyk między Jez. Raduńskim Górnym i Dolnym.

Baza agroturystyczna

Ośrodek Wypoczynkowy OMEGA
   ul. Szkolna 3
   83-047 Przywidz
   tel. 058 682 52 62
   faks 058 682 52 62
   kom. 0502 52 19 00
   strona www: www.omega.wczasowicz.pl

Ciekawostki

Zawitajcie koniecznie w pozostałe ciekawe miejsca w obrębie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego:

   Szymbark – najwyżej na Pomorzu położona miejscowość; warto odwiedzić Muzeum Ciesielstwa – eksponowane narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze oraz gospodarstwa domowego wytworzone nawet w XVIII w. Muzeum Najdłuższej Deski Świata – wykonana przez Kaszubów deska (36,9m długości) z drzewa o wysokości 50m. i wadze 15 ton. Samo muzeum to wiata o długości 40m. Dom na Głowie – powyższego obiektu nie opisujemy to należy zobaczyć na własne oczy. :)

   Dwór Szlachecki w Sikorzynie – dom rodowy Sikorskich (początki rodu sięgają XIII w.) obecnie rekonstruowany przez Pana Leszka Zakrzewskiego. Do dworu przylega park z oryginalnym drzewostanem (pomnik przyrody – 300. letni dąb). W maju odbywa się tu impreza dla dzieci i młodzieży zwana „Majówką z Generałem Wybickim – czyli wyprawa po generalskie epolety”.

   Ogród Botaniczny w Gołubiu - ogród powstał w 1971r. i zajmuje powierzchnię 2,12 hektara, a od roku 1985 jest własnością Pana Zbigniewa Butowskiego. W Ogrodzie uprawianych jest aktualnie 4 tysiące taksonów roślin naczyniowych pochodzących z różnych obszarów Ziemi, w tym około 150 gatunków chronionych. Zbiory roślinne podzielone są na 5 działów: ekologiczny, roślin leczniczych, roślin ozdobnych, arboretum i zadrzewienia.
Źródło: kartuzy.info.pl
Więcej na stronie: www.gminastezyca.pl

Imprezy cykliczne, na tyle ciekawe, że sami się tam wybierzemy:
- Smętowo: Turniej Łucznictwa o Pierścień Księżniczki Damroki (maj),
- Ostrzyce: Mistrzostwa Kaszub w powożeniu na Szlupie (luty),
- Będomin: Batalia Napoleonska (sierpień),
- Brodnica Górna: Truskawkobranie (lipiec).
Innowacyjna Gospodarka