Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama



Teatr Muzyczny w Łodzi

Adres: ul. Północna 47/51 Łódź

Województwo: łódzkie

Telefon: 42 678 35 11

E-mail: info@teatr-muzyczny.lodz.pl

Strona www: www.teatr-muzyczny.lodz.pl

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 5/5 (głosów: 1)

Twoja ocena:

Opis

Teatr Muzyczny jest najstarszą sceną muzyczną w Łodzi. W 2010 r. świętować będzie 65-lecie działalności. Na jego repertuar składały się zawsze wielkie dzieła klasyki operetkowej, komedie muzyczne, a także klasyczne musicale. To jedyny w regionie łódzkim teatr o profilu muzyczno-rozrywkowym, kształtujący muzyczne gusta widowni, zapoznający ją z klasyką operetki i musicalu
Teatr Muzyczny rozpoczął swoją działalność w 1945 roku, kontynuując tradycję operetki wileńskiej. Do roku 1947 był to jedyny teatr operetkowy w Polsce. W siedzibie przy Piotrkowskiej Teatr Komedii Muzycznej dawał przedstawienia do roku 1964, kiedy wybudowano nową placówkę przy ul. Północnej 47/51, obecną siedzibę.
W latach 80-tych miała miejsce polska prapremiera głośnego musicalu Bocka, Steina i Harnicka Skrzypek na dachu (5.05.1983) w reżyserii Marii Fołtyn, z Bernardem Ładyszem występującym gościnnie w roli Tewiego – mleczarza.
Spektakl z 1986 roku My Fair Lady, otrzymał Srebrną Łódkę. Teatr Muzyczny w latach dziewięćdziesiątych wkroczył w znakomity okres artystyczny, przy współpracy wybitnych muzyków i dyrygentów (m.in.: Andrzej Knap, Kazimierz Kryza, Tadeusz Kozłowski, Dariusz Różankiewicz) zaproponował repertuar, który szybko trafił w gusta publiczności i znalazł uznanie wśród krytyków.
Wystarczy wymienić tu takie realizacje, jak: Zemsta nietoperza – nagroda krytyków ZŁOTA MASKA, Człowiek z La Manchy – trzy ZŁOTE MASKI i uznanie przez krytykę za najlepszy spektakl w sezonie, Orfeusz w piekle – trzy ZŁOTE MASKI, Skrzypek na dachu – SREBRNA ŁÓDKA - wyróżnienie Towarzystwa Przyjaciół Łodzi za najlepszy spektakl.
W tym czasie na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi pojawiły się spektakle zupełnie nowe (Siostrunie – musical D. Goggina), oraz dawno nie wystawiane (CAN-CAN – musical C. Portera; Zorba – musical J. Kandera). Różnorodność muzycznych form scenicznych – to jedno z podstawowych założeń repertuarowych; drugie – to staranny dobór realizatorów. Spektakle na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi realizowali artyści, tacy jak: Waldemar Zawodziński, Jan Szurmiej, Wojciech Adamczyk, Marcel Kochańczyk, scenografowie: Ryszard Kaja, Maria Balcerek, Irena Biegańska, Józef Napiórkowski, Anna Bobrowska-Ekiert i choreografowie: Janina Niesobska, Violetta Suska, Henryk Rutkowski, Daniel Kustosik.
Swoje spektakle prezentowaliśmy w wielu miejscach i na wielu festiwalach: Sala Kongresowa w Warszawie, Opera Leśna w Sopocie, Festiwal Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Festiwal im. J. Kiepury w Krynicy, Festiwal im. A. Didura w Sanoku, Festiwal Teatrów Muzycznych w Gdyni. Teatr zapraszany jest do wielu miast Polski, w których nie ma stałych scen muzycznych. Zespół Teatru Muzycznego objechał niemal całą Europę Zachodnią. Podczas kilkudziesięciu zagranicznych tournee w Niemczech, Austrii, Belgii, Danii i Szwecji, zaprezentował kilkaset spektakli, zdobywając uznanie publiczności i zagranicznej krytyki. Artyści Teatru Muzycznego występowali w tak prestiżowych salach, jak: Filharmonia Berlińska, ICC – Centrum Kultury w Berlinie, Deutsche Oper w Berlinie, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii w Monachium, Palais des Beaux – Arts w Brukseli, Koenigin Elisabethzaal w Antwerpii.
W 2002 r. Dyrekcja Teatru otrzymała Grand Prix za działalność na rzecz aktywności artystycznej osób niepełnosprawnych. W listopadzie 2005 roku Teatr Muzyczny w Łodzi obchodził 60 urodziny, w ramach których odbył się galowy koncert, oraz wystawa prezentująca dokonania artystyczne. Z okazji jubileuszu Teatr Muzyczny w Łodzi otrzymał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Brązowe Medale „Gloria Artis” zostały przyznane dyrekcji: Wiesławowi Ostojskiemu i Grażynie Posmykiewicz.
Rok później, łódzka Akademia Muzyczna poświęciła konferencję naukową historii  sceny i wydała publikację Operetka i Teatr Muzyczny w Łodzi. Z cyklu kultura muzyczna Łodzi (pod red. prof. Krystyny Juszyńskiej). W 2006 roku rozpoczął się długo oczekiwany remont budynku przy ul. Północnej. Rok 2009, mimo iście spartańskich warunków pracy zaowocował nagrodą „Pro publico bono” – za ofiarną i skuteczną pracę organizacyjną zmierzającą do tego, aby Teatr Muzyczny przetrwał trudny okres i rozpoczął niebawem nowy etap swojej historii w odremontowanym budynku – dla Grażyny Posmykiewicz. Odbyła się też pierwsza plenerowa premiera w historii naszego teatru. Była nią Wesoła Wdówka F. Lehara, w reżyserii Zbigniewa Maciasa, w Ogrodzie Pałacu Poznańskiego w Łodzi.
Od dwóch lat w siedzibie Teatru Muzycznego trwa remont generalny, którego zakończenie planowane jest na połowę 2011 r. Autorem modernizacji jest prof. Józef Chmiel. Po jej zakończeniu Teatr będzie dysponował jedną z najnowocześniejszych scen dla przedstawień muzycznych w Polsce. Mimo remontu Teatr Muzyczny cały czas gra korzystając z gościnności: Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, Teatry Studyjnego, klubu Wytwórnia, Teatru V6, Łódzkiego Domu Kultury i Muzeum Miasta Łodzi. W repertuarze są przedstawienia muzyczne także dla dzieci oraz młodzieży. Spektakle muzyczne dla dzieci są kształcący i uwrażliwiający dziecięcą widownię na sztukę teatru.

 

Dyrektor naczelny: Grażyna Posmykiewicz

Główny specjalista ds. programowych: Zbigniew Macias

 

Teatr Muzyczny w Łodzi informuje, że od 1 września 2010 r. kasa biletowa teatru powróciła na ul. Północną 47/51. Kasa będzie czynna: wtorek – piątek 11.00 - 18.30, sobota 12.00 - 18.30 oraz w niedzielę 15.00 - 18.30.

tel. 42 678 35 11 w. 318, 319 lub tel. kom. 502 396 544

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka