Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaMuzeum im. J.G. Herdera - Oddział Muzeum Warmii i Mazur

Adres: ul. Dąbrowskiego 54 Morąg

Województwo: warmińsko - mazurskie

Telefon: 89 757 28 48

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera zostało otwarte w 1986 roku Pałacu Dohnów w Morągu dzięki inicjatywie Emila Adlera. Sam pałac (zwany też czasem zamkiem) powstał w latach 1562-1571, później był wielokrotnie przebudowywany, a do dziś zachował wygląd barokowy nadany mu w XVIII wieku. Niezwykle długa budowla, zbudowana na bazie murów miejskich, została zaprojektowana na planie podkowy, sąsiaduje z nią niewielki kompleks parkowy, a elementem charakterystycznym jest stojący przed pałacem barokowy zegar słoneczny z 1741 roku.

 

 

W muzeum, ze względu na jego olbrzymią powierzchnię, urządzonych jest wiele ekspozycji, podzielonych tematycznie na trzy strefy: wystawę biograficzną Herdera, stylowe wnętrza oraz galerię malarstwa.

Główna stała wystawa zatytułowana jest „Johann Gottfried Herder – pisarz i filozof historii, wielki obywatel Morąga (1744-1803)”. W dwóch obszernych salach na pierwszym piętrze zgromadzono liczne eksponaty związane z pracą oraz życiem filozofa: dokumenty, dzieła i ich przekłady, przedmioty osobiste, portrety.

Cztery kolejne pomieszczenia muzeum prezentują wnętrza mieszkalne urządzone według różnych stylów. to komnata barokowa (przełom XVII i XVIII wieku), salonik biedermeierowski (lata 1815-1850), gabinet w typie II empire (lata 1852-1870) oraz salonik secesyjny (przełom XIX i XX wieku).

Kolejną ekspozycję stanowi umieszczona na drugim piętrze wystawa „Sztuka Prus Książęcych XVI-XVIII wiek”. Obejrzeć tu można przede wszystkim portrety oraz przykłady malarstwa epitafijnego z tego okresu. Portrety związane z najważniejszymi rodami pruskimi również zgromadzone na wystawie „Portret dworski XVI-XIX wieku”, urządzonej w sali balowej pałacu. Sala balowa stanowi „eksponat” sam w sobie, jest to bowiem jedyne pomieszczenie w pałacu, w którym ocalały elementy pierwotnego wystroju. Ostatnie dwie stałe ekspozycje to „Grafika holenderska XVII wieku” oraz „Portret holenderski XVII wieku”.

Muzeum organizuje również wystawy czasowe oraz cykliczne (w tym festyn z okazji rocznicy urodzin Herdera).

 

Muzeum w sezonie turystycznym czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-17.00.

 

Anna Grzanek

Źródło zdjęcia3.bp.blogspot.com/-o8hxSmEQk7M/Ti2zuxSoV9I/AAAAAAAAD6M/tAF4cTF2pzM/s1600/IMG_3072.jpg

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka