Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaGaleria Zamek

Adres: ul. Podzamcze 3 Reszel

Województwo: warmińsko - mazurskie

Telefon: 89 755 07 59, 89 755 02 16.

» Wyznacz trasę dojazdu «

Ocena: 1/5 (głosów: 1)

Twoja ocena:

Opis

Galeria „Zamek” umieszczona jest w południowym skrzydle zamku biskupów warmińskich w Reszlu, miasteczku położonym na Pojezierzu Mrągowskim.

 

 

Czteroskrzydłowy zamek na planie kwadratu zbudowano w latach 1350-1401 na polecenie biskupa Jana I z Miśni (jego pracę kontynuował biskup Jan II Stryprock, a dokończył biskup Henryk III Sorbom). W latach 1505-1530 dobudowano mury obronne. Zamek posiadał wewnętrzny dziedziniec oraz krużganki, w jego północno-wschodnim narożniku postawiono charakterystyczną wieżę, a skrzydła południowe i wschodnie stanowiły część mieszkalną. Na przestrzeni wieków zamek pełnił funkcje obronne, rezydencjalne oraz administracyjne, po I rozbiorze Polski także więzienne. Dwa rozległe pożary w XIX wieku doprowadziły do znacznych zniszczeń. Dopiero w latach 30. XX w dokonano odbudowy wież, zaś w latach 1976-1985 przeprowadzono remont generalny. Obecnie w zamku mieści się hotel, restauracja, muzeum oraz galeria.

 

Galeria Sztuki Współczesnej „Zamek” nie posiada ekspozycji stałych, organizuje jedynie wystawy czasowe. Stanowi oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, ale wystawia również prace z kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Galeria obejmuje dwie rozległe (każda po 400 m2) sale wystawowe w których prezentuje sztukę współczesną artystów wywodzących się z Warmii i Mazur. Podczas wystaw obejrzeć można obrazy, rzeźby, fotografie, grafiki, rysunki a także różnorodne instalacje. Wejście do galerii zdobią rzeźby Bolesława Marschalla, artysty związanego z Reszlem od lat.

 

Galeria otwarta jest w godzinach 10.00-16.00 od poniedziałku do piątku.

 

Anna Grzanek

Źródło zdjęcia: picasaweb.google.com/lesio.szcz/ZamkiReszel#5348667632143683154

Lokalizacja

Innowacyjna Gospodarka