Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaMuzeum Historyczne - Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Adres: ul. Warszawska 37 Białystok

Województwo: podlaskie

Telefon: 85 748 21 19, 509 336 878

E-mail: muzeum.historyczne@muzeum.bialystok.pl

Strona www: muzeum.bialystok.pl

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Muzeum zajmuje się historią miasta i regionu. Wśród zgromadzonych zabytków najcenniejszy jest Przywilej Cechowy z 1769 r. - dokument pochodzący z czasów Jana Klemensa Branickiego. Jest tu bogaty zbiór ikonografii Białegostoku, przedstawiający miasto od końca XIX wieku aż po lata 70. XX wieku. Szczególne miejsce w zbiorach zajmuje, największa w muzeach polskich, kolekcja pamiątek związanych z osadnictwem tatarskim na pograniczu polsko - litewsko – białoruskim, w której najcenniejsze pozycje to rękopiśmienne muzułmańskie księgi religijne - Korany i chamaiły.


Siedzibą Muzeum jest wybudowana w latach 1920 - 1913 secesyjna kamienica, będąca jednym z najlepszych przykładów miejskiej rezydencji w Białymstoku. Zachowany w niej został pierwotny układ wnętrz, sztukatorski wystrój sufitów, oryginalna stolarka i klatka schodowa z kutą balustradą. Podczas prowadzonych w 2009 r. prac konserwatorsko - renowacyjnych odkryto, zachowane pod wieloma warstwami farby, oryginalne zdobienia ścian. Przywracana jest dawna świetność kamienicy i jej oryginalny wystrój wnętrz.

W Muzeum Historycznym prezentowane są trzy stałe wystawy: 1. "Białystok – makieta barokowego miasta" - z elementów odczytanych z dokumentów, odtworzono obraz miasta i rezydencji Jana Klemensa Branickiego w końcu XVIII wieku. 2. "W białostockiej kamienicy" 3. "Białostocki salon artystyczny"

Galeria

Innowacyjna Gospodarka