...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?
Dowiedz się więcej
Adres: al. Jana Pawła II 232 Kraków
Województwo: małopolskie
Telefon: 12 644 02 66
E-mail: galeria@nck.krakow.pl
Strona www: nck.krakow.pl
Data: 06.03.2015 - 10.04.2015
Ocena: 0/5 (głosów: 0)
Twoja ocena:
Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż wystawy "Salon Malarstwa i Rzeźby ZPAP Oddziału Krakowskiego", który odbędzie się 9 marca 2015 (poniedziałek), godz. 1800, bud. B, dolne i górne foyer.
Wystawa otwarta od 6 marca do 10 kwietnia 2015.
W latach 90. XX wieku zarządy ZPAP Okręgu Krakowskiego organizowały w Bunkrze i Pałacu Sztuki TPSP kilka Salonów Malarstwa, w których brało udział po kilkuset artystów. Były one jak „pospolite ruszenie", przejaw entuzjastycznej, solidarnej radości z członkostwa w reaktywowanym, po mrocznych latach stanu wojennego, Związku. Spontaniczny w nich udział przedstawicieli wszystkich pokoleń krakowskich artystów był wyrazem potrzeby zbiorowego, kolegialnego działania i unaoczniał rangę naszego stowarzyszenia, będącego ważnym, niemalże niezbędnym elementem w życiu jego członków.
Największy Salon odbył się w 2011 roku z okazji obchodów 100-lecia ZPAP, jako główna wystawa Festiwalu 100-lecia ZPAP Okręgu Krakowskiego. Ówczesny zarząd, pod przewodnictwem prezesa prof. Stanisława Tabisza, zorganizował w trzech krakowskich galeriach – Bunkrze Sztuki, Pałacu Sztuki TPSP i związkowej Galerii Pryzmat „salonowe" wystawy, w których wzięło udział ponad 500 twórców!
Salon 100-lecia ZPAP, w swym założeniu, był historycznym przeglądem malarstwa, rzeźby i grafiki, godnie czczącym ten ważny, zwłaszcza z krakowskiego punktu widzenia, jubileusz. Dlatego brali w nim udział nie tylko artyści aktualnie zrzeszeni w naszym stowarzyszeniu, ale i Ci, którzy kiedyś do niego należeli oraz twórcy już nieżyjący lecz kształtujący swym dziełem i postawą oblicze polskiej sztuki oraz, poprzez swą działalność społeczną, mający niezaprzeczalny wpływ na oblicze Związku. Wystawie towarzyszyły dwa obszerne wydawnictwa – katalog Salonu i Monografia ZPAP, będąca unikatowym dziełem, obejmującym historię powstania ZPAP i 100-letnią działalność Okręgu Krakowskiego w jego strukturach.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat Salony członków ZPAP Okręgu Krakowskiego odbywały się wielokrotnie. Nie były już tak liczne, udział w nich przez wielu artystów był lekceważony, dawało się wyczuć przez wiele osób wyraźne zmarginalizowanie potrzeby zaangażowania w życie związkowe. Takie sytuacje zdarzają się często – po pełnej nadziei euforii bywa, że opadają emocje i następuje „kryzys wiary", zwłaszcza gdy rzeczywistość nie pokrywa się z oczekiwaniami. Rzeczywistość, czyli czynniki tzw. zewnętrzne, od nas niezależne, które jednak często kreują nasze postawy i stają się wyznacznikiem poglądów i zachowań.
Więcej informacji na stronie: nck.krakow.pl