Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaWystawa Oskara Manigka pt. "W Paryżu nie mogę malować"

Adres: ul. Korsarzy 34 Szczecin

Województwo: zachodniopomorskie

Telefon: 91 433 88 41

E-mail: zamek@zamek.szczecin.pl

Strona www: zamek.szczecin.pl

Data: 10.03.2015 - 23.04.2015

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Nowości

Opis

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na wernisaż wystawy "W Paryżu nie mogę malować" Oskara Manigka.

Wernisaż 10 marca (wtorek) o godz. 17.00.
Galeria Gotycka (wejście J z dużego dziedzińca)
Oskar Manigk. W Paryżu nie mogę malować


Wystawa retrospektywa z okazji 80. urodzin artysty, zorganizowana we współpracy z Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie oraz Deutsches Kulturforum östliches Europa e.V. in Potsdam.

Niemiecko-polski projekt wystawienniczy stanowi kontynuację zapoczątkowanej przez Landesmuseum w Greifswaldzie serii projektów prezentujących w województwie zachodniopomorskim niemieckich artystów powiązanych z Pomorzem bądź posiadających pomorskie korzenie. Po wystawach takich artystów jak Julo Levin (2001), Gustav Wimmer (2002), Heinz Theuerjahr (2003), Hans Hartig (2005), Ludwig Most (2007) i Mac Zimmermann (2012), na aktualnie organizowanej wystawie zostaną zaprezentowane prace Oskara Manigka nagrodzonego w 2005 r. nagrodą kultury przyznawaną przez kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie. Dzieła Oskara Manigka będą po raz pierwszy prezentowane polskiej publiczności w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Pracujący od dziesięcioleci w Ückeritz i Berlinie Oskar Manigk jest uważany za twórcę, który w swojej pracy zawsze zachowywał artystyczną niezależność. Właśnie dlatego jego przyjaciel, piosenkarz Wolf Biermann, jeszcze w czasach NRD zaliczył go do „uczciwych w okresie wielkiego kłamstwa”. Manigk urodził się w 1934 r. w Berlinie jako syn malarza Otto Manigka (1902-1972). Podczas II wojny światowej dorastał w miejscowości Ückeritz na Pomorzu Przednim w otoczeniu pierwszego pokolenia malarzy z Usedom takich jak Herbert Wegehaupt (1905-1959) i Otto Niemeyer-Holstein (1896-1984). Poprzez świadome porzucenie neoimpresjonizmu tych artystów Manigk stworzył własny i niepowtarzalny, poruszający się pomiędzy abstrakcją i figuracją styl malarski.

Wystawę otwiera malarstwo figuratywne z lat 70-tych XX w., które od samego początku odbiegało od pożądanego ówcześnie obrazu człowieka „socrealistycznego”. Ponadto na wystawie prezentowane są wczesne kolaże, zamalowania i asamblaże artysty. Oprócz dzieł malarskich na wystawie zostały ukazane także prace z obszaru rysunku, grafiki warsztatowej oraz autorskie kartki pocztowe będące przykładami dzieł z obszaru mail artu. Na wystawie prezentowane są także wielkoformatowe dzieła artysty z ostatnich kilku lat, które obrazują jego najnowszy dorobek.

Wystawa czynna będzie codziennie (oprócz czwartku) do 23 kwietnia br. w godzinach 10.00 – 18.00,

Bilety: 6 zł, 4 zł ulgowe.

Więcej na stronie: zamek.szczecin.pl

Galeria

Innowacyjna Gospodarka