Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaWystawa "Wojciech Gerson i jego szkoła"

Adres: Wały Chrobrego Szczecin

Województwo: zachodniopomorskie

Telefon: 91 431 52 00

E-mail: biuro@muzeum.szczecin.pl

Strona www: www.muzeum.szczecin.pl

Data: 21.01.2015 - 27.09.2015

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Nowości

Opis

21 stycznia 2015 o godzinie 18.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie (Wały Chrobrego) odbędzie się otwarcie wystawy dedykowanej Towarzystwu Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie „Wojciech Gerson i jego szkoła”.

 

                              otwarcie wystawy: 21 stycznia 2015 (środa), godzina 18.00, wstęp wolny
wystawa czynna: do 27 września 2015

godziny otwarcia: wtorek, środa, sobota 10.00–18.00, czwartek 10.00–20.00, niedziela 10.00–16.00
bilety: normalne 10 zł / ulgowe 5 zł / rodzinne 15 zł / wstęp wolny w soboty
kuratorzy: dr Szymon Piotr Kubiak, współpraca: Aleksandra Gieczys-Jurszo, Stefania Hernik
organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
partnerzy: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie
Paprika Studio
patronat medialny:    Telewizja Pomerania
Kurier Szczeciński
Prestiż – magazyn szczeciński
Echo Szczecina
wSzczecinie
Szczecin Główny
nachStettin.com

Wystawa „Wojciech Gerson i jego szkoła” stanowi pierwszy, roboczy pokaz zasobów muzealnych, stanowiących zrąb przyszłej stałej ekspozycji. Jego bohaterem uczyniliśmy przewrotnie nestora patriotycznie nastrojonego malarstwa narodowego, a tematem budowanie polskiej tożsamości kulturowej – najpierw w opozycji wobec „obcych”, a następnie w harmonii z międzynarodowym wielogłosem przełomu XIX i XX wieku. Jest to wystawa nie tyle wybitnego akademika i realisty, co zaangażowanego w politykę kulturalną członka warszawskiego środowiska artystycznego, założyciela Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, a przede wszystkim wytrawnego pedagoga. To także wystawa absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu, bywalca oficjalnych Salonów Paryskich oraz mistrza artystów, którzy – często wbrew nauczycielowi – prymat tych z czasem skostniałych instytucji zburzyli.

Dziś w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie znajdują się cztery kompozycje Gersona. „Portret Rozalii Winter” (1850, olej, płótno, 64 x 51; obecnie na wystawie czasowej w willi Tyszkiewiczów na Zatroczu, Litwa) reprezentuje wczesny okres twórczości. „Pejzaż z wiatrakiem” (1855, olej, blacha, 34 x 25) stanowi jedną z pierwszych prób malarstwa pejzażowego, prowadzących do tak wybitnych prac jak dojrzały „Krajobraz tatrzański” (1893, ołówek, akwarela, papier, 37 x 28,5). Zakupiona pierwotnie przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie  i uchodząca po II wojnie światowej za zaginioną, a znajdująca się w szczecińskiej kolekcji od 1979 roku „Przysięga na szarotkę” (1867, olej, płótno, 137 x 101) to jedno z najbardziej charakterystycznych dla malarza przedstawień rodzajowych inspirowanych życiem polskich Górali.

Więcej na stronie: www.muzeum.szczecin.pl

Galeria

Innowacyjna Gospodarka