Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaWystawa "Sakramentalia i inne pamiątki życia"

Adres: ul. Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6 Włocławek

Województwo: kujawsko - pomorskie

Telefon: 54 232 30 01

Strona www: www.muzeum.wloclawek.pl

Data: 07.11.2014 - 29.03.2015

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Nowości

Opis

W dniu 7 listopada  br., o godz. 17.00, w gmachu Muzeum Etnograficznego we Włocławku, ul. Bulwary im. Marszałka J. Piłsudskiego 6 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej pn. „Sakramentalia i inne pamiątki życia”.

 

                                            Ekspozycja prezentuje zabytki ze zbiorów muzealnych, a także prywatnych, które w wielu domach są  przechowywane z sentymentem, jako pamiątki rodzinne i swoiste ślady życiowych losów ich właścicieli. W zasadniczej części opowiada o najważniejszych wydarzeniach życia związanych z przyjmowanymi sakramentami, takimi jak: chrzest, I Komunia Święta, bierzmowanie, zaślubiny. Śladem tych inicjacji są takie przedmioty, jak: medaliki, ryngrafy, dokumenty, ubrania, obrazki i fotografie z tych doniosłych wydarzeń. Bogato prezentowany jest zbiór obrazków i innych pamiątek z I Komunii Świętej obejmujących  okres od  schyłku XIX w. do końca XX w. Pośród weselnych uwagę zwraca obrazek kasetonowy z 1850 r., w którym umieszczono kwiat upleciony z włosów panny młodej i kokardę pana młodego. Nie brakuje ciekawych fotografii (najstarsze z przełomu XIX/XX w.), sukni ślubnych,  telegramów oraz pamiątek jubileuszowych (np. srebrnych godów). Kolejne zabytki ukazują obiekty związane z  życiem religijnym oraz takie, które naznaczają jego ziemski kres (fotografie z pogrzebu, suknie żałobne itp.)
Pośród „rzeczy minionych”, które prezentuje wystawa cenne są zwłaszcza muzealia o charakterze biograficznym, które po latach  pozwalają zrekonstruować życiorys danej osoby, a nawet dzieje całych pokoleń. Poza sakramentaliami będą to obiekty informujące o działalności społecznej, czy zawodowej drodze danego człowieka. Te swoiste  „progi” życia dokumentują świadectwa złożonych egzaminów (szkolne, listy czeladnicze, majstrowskie, dyplomy mistrzowskie itp.) oraz fotografie upamiętniające  pełnienie funkcji społecznych, przynależność do określonego stowarzyszenia, towarzystwa itp.  
Oddzielny rodzaj pamiątek wiąże się ze służbą wojskową, a zwłaszcza ze specyficznym folklorem okresu powojennego.

Wystawa ze zbiorów: Muzeum Etnograficznego im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, zbiorów prywatnych.

Ekspozycja czynna będzie do 29 marca 2015 r.

Więcej na stronie: www.muzeum.wloclawek.pl

Galeria

Innowacyjna Gospodarka