Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaMuzeum Etnograficzne

Adres: ul. Traugutta 111/113 Wrocław

Województwo: dolnośląskie

Telefon: 071 342 12 67

Strona www: www.muzeumetnograficzne.pl

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Liczące około 12 tysięcy eksponatów zbiory dokumentują głównie życie wsi dolnośląskiej od wieku XVII aż po czasy współczesne. Ilustrują kulturę ludową zarówno dawnych mieszkańców regionu jak i powojennej ludności napływowej.
Ocalono od zniszczenia dużą część rozproszonych po wojnie zespołów zabytków dolnośląskich z dawnych muzeów i kolekcji prywatnych i poszerzono je o zabytki pozostające jeszcze w terenie – tworząc w ten sposób między innymi znakomite kolekcje malowanych mebli, malarstwa na szkle, grafiki dewocyjnej, rzeźby, uli figuralnych, form piernikarskich i czepców dolnośląskich.
Gospodarcze podstawy życia dawnej wsi pozwalają odtworzyć zabytki Działu Kultury Technicznej – sprzęty rolnicze, środki transportu, przedmioty związane z pasterstwem i hodowlą, wyroby i narzędzia rzemieślnicze. Z kolei zespoły zabytków przywiezionych na Dolny Śląsk przez powojennych osadników wyrwane zostały z naturalnego dla siebie środowiska. Od roku 1968 roku gromadzone są także dzieła sztuki nieprofesjonalnej reprezentatywnych przede wszystkim dla Górnego i Dolnego Śląska.
Stałą tradycją Muzeum stały się także wystawy i kończące je kiermasze wielkanocne, a także wystawy szopek bożonarodzeniowych.

Wystawa stałą "Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość" - przedstawia historię regionu, burzliwe procesy społeczne i narodowościowe z perspektywy losów ludzkich. Podejmuje problem etnologii dolnośląskiej, jakim jest konfrontacja kultury ludności osadniczej mieszkającej na tych terenach przed II wojną światową z kulturą ludności przybyłej po zakończeniu wojny. Z zestawu licznych zabytków ilustrujących sztukę, rzemiosło, wyposażenie mieszkań, rolnictwo, transport i komunikację wyłania się obraz dziewiętnastowiecznej wsi, pozostającej w bliskich związkach z miastem i otwartej na europejskie dziedzictwo kulturowe. Współczesne dzieje regionu dopowiedziane są poprzez projekcje filmowe, dokumenty, fotografie i przedmioty przywiezione na Dolny Śląsk przez powojennych osadników.

Muzeum czynne jest w godzinach:
Poniedziałek – nieczynne
Wt., Śr.,Pt, Sb, N – 10.00 - 16.00
Czw.: 9.00 - 16.00
Soboty – wstęp wolnyInnowacyjna Gospodarka