Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

ReklamaKamienica Celejowska

Adres: ul. Senatorska 11 /13 Kazimierz Dolny

Województwo: lubelskie

Telefon: 81 881 01 04

E-mail: celejowska@kazimierz-muzeum.pl

Strona www: kazimierz-muzeum.pl

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Twoja ocena:

Opis

Kamienica Celejowska należy do najcenniejszych budowli zabytkowych w Polsce i jest wyrazem pełni rozkwitu architektury mieszczańskiej. Wzniesiono ją z kamienia wapiennego. Składa się z dwóch kondygnacji o typowym dla kazimierskich kamienic układzie wnętrz: na dole sień przejazdowa przesklepiona, podobnie dwie sale do niej przylegające; na piętrze cztery izby przesklepione drewnianymi stropami, z których największa ozdobiona jest kolumną między oknami.


Jednak największą wartością kamienicy jest elewacja główna z ogromną attyką (ponad 1/3 wysokości całej budowli) wypełnioną dekoracją ornamentalną i figuralną. Są to rzeźby patronów fundatora kamienicy (i jego syna), czyli św. Bartłomieja i św. Jana Chrzciciela oraz figury Chrystusa jako Salvatora Mundi i Matki Boskiej jako Królowej Nieba. Natomiast grzebień attyki zdobią rzeźby fantastycznych stworów (bazyliszki, smoki, ptaki), których formy zaczerpnięte są z repertuaru znakomitego rzeźbiarza, Włocha, Santi Gucciego i jego następców. Kamienica powstała przed 1635 rokiem. Na podstawie dekoracji sądzić można, że ok. 1620 roku. Jej twórcami byli bez wątpienia muratorzy kazimierscy; w tym czasie architektura w miasteczku osiągnęła najwyższy poziom. Wzory renesansu włoskiego i niderlandzkiego wtopione w tradycję lokalną stworzyły zupełnie nową jakość charakterystyczną dla polskiej prowincji tych lat, architekturę rodzimą, swojską. Kamienica Celejowska była przedmiotem badań już od połowy XIX w., badań często nie wolnych od opinii wręcz bałamutnych. Przedstawiali ją w swoich dziełach wybitni polscy artyści m.in. Wojciech Gerson, Michał Elwiro Andriolli. Od poł. XVIII w. w ruinie, później mieściła garbarnię. W 1917 r. wykupiło ją Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami Przeszłości. W latach 1917-20 wykonano jej gruntowny remont. Mieściła w latach 30-tych XX wieku zbiory muzealne Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza. Od 1964 r. stała się siedzibą Muzeum Regionalnego a od 1987 Muzeum Nadwiślańskiego. więcej...

Wystawy czynne są codziennie:
- w okresie od 1 maja do 30 września w godz.:
wtorek, środa, czwartek, niedziela: od 10.00 do 17.00
piątki i soboty: od 10.00 do 18.00
poniedziałki: od 10.00 do 15.00

- w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz.:
wtorek - niedziela: od 10.00 do 17.00
poniedziałki: nieczynne

z wyjątkiem Nowego Roku, pierwszego dnia Wielkanocy, Bożego Ciała, 1 i 11 listopada oraz pierwszego dnia Bożego Narodzenia.

Ceny
bilet normalny - 7,00 zł
bilet ulgowy - 5,00 zł
karnet rodzinny dla dwojga opiekunów z dziećmi do lat 13 - 18,00 zł.
lekcja muzealna prowadzona przez pracowników merytorycznych - 60,00 zł.
oprowadzanie po wystawach przez pracowników obsługi - 20,00 zł.
prelekcja, odczyt, zajęcia warsztatowe, wycieczka - 150,00 zł.
wstęp wolny – wtorek

karnet na wszystkie ekspozycje w Kazimierzu Dolnym (bez Zamku w Janowcu) ważny 1 miesiąc od dnia sprzedaży:
* normalny – 16,00 zł
* ulgowy – 10,00 zł

Uczestnicy lekcji muzealnych, odczytów, prelekcji i zajęć warsztatowych odbywających się na ekspozycjach muzealnych obowiązani są ponadto do wykupienia jednorazowych biletów wstępu do Muzeum. Zamówienia na lekcje, odczyty, prelekcje, zajęcia warsztatowe i wycieczki należy zgłaszać listownie lub telefonicznie nie później niż na 7 dni przed planowanym terminem.
Innowacyjna Gospodarka