Recenzje - Pod kopułą starych świerków - Mali Turyści - Atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca dla dzieci

Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Pod kopułą starych świerków

Data dodania: 21.08.2009

Dotyczy wpisu: Arboretum Wirty

Autor: Katarzyna Michalska

W samym sercu Kociewia... Nigdy nie rozumiałam sporów pomiędzy Kociewiakami a Kaszubami, może dlatego, że jestem Gdańszczanką, a Gdańsk jest neutralny, ale mój ukochany pochodzi z Kociewia i zawsze denerwuje się, gdy nie widzę różnicy pomiędzy Kaszubami a Kociewiem. Tak więc w samym sercu Kociewia nieopodal Stargardu Gdańskiego znajduje się ogród dendrologiczny Wirty. Aby tam dojechać musimy kierować się na Stargard Gdański, a stamtąd tzw. berlinką na Chojnice, oczywiście gdybyśmy jechali od strony Chojnic kierujemy się na Stargard Gdański. Jeśli chodzi o dojazd do samych Wirt to jest on bardzo dobrze oznakowany – jednakże gdybyśmy nie zauważyli drogowskazów to najprostszym sposobem jest skręcić w miejscowości Zblewo na Borzechowo.
Ogród dendrologiczny Wirty został założony w 1875 roku. Możemy tu zobaczyć głównie drzewa iglaste sprowadzone do Witr z całego świata np. amerykańskie iglaki przypominające do złudzenia znane nam sztuczne choinki czy jodłę koreańską charakteryzującą się niebieskimi szyszkami. Gatunków drzew jest bez liku. Wiele z nich ma ponad 100 lat i jest tak wysokich, że musimy zadzierać głowy wysoko do góry. Arboretum cały czas się rozwija – sadzone są nowe drzewka. Teren spacerowy jest niezwykle rozległy, na terenie ogrodu dendrologicznego znajduje się też kilka punktów widokowych na Jezioro Borzechowskie. Spotkamy tutaj też ptaszki i wiewiórki, a przy wielkim szczęściu możliwe jest spotkanie bobra (nam się nie udało, aczkolwiek na stronach internetowych arboretum bobry są).
W Wirtach znajduje się również bar, gdzie wygłodzeni po spacerze niestrudzeni turyści mogą się posilić, a także miejsce na urządzenie ogniska. O dziwo nie jest to nawet bardzo drogie – w godzinach otwarcia 30 zł, zaś poza godzinami 50 zł.
Wirty można polecić każdemu, kto chce poprzebywać trochę z przyrodą, obejrzeć niespotykane w Polsce gatunki drzew i zrelaksować się mając nad głową dostojne sosny, świerki, jodły...

Galeria

Innowacyjna Gospodarka