Wyszukiwarka

Wyszukiwanie szczegółowe

Wyszukiwanie na mapie

Czy wiesz, że...

...w Świerkocinie znajduje się Zoo Safari, które jest pierwszym Ogrodem Zoologicznym w Polsce, przez które można przejechać samochodem i zobaczyć dzikie zwierzęta z bardzo bliska?

Dowiedz się więcej

Patronat

http://www.szlakrzemiosla.pl/ http://www.teatr.gniezno.pl/ http://www.silentio.pl/co-robimy/do-barcelony-po-zdrowie/ http://pomagamy.dbv.pl http://pieknoistnieje.maliturysci.pl/
Partnerzy

Reklama

Wielkopolska

Województwo wielkopolskie położone jest w środkowo - zachodniej części Polski. Swoim zasięgiem obejmuje Pojezierze Wielkopolskie i Nizinę Południowo-Wielkopolską. Biorąc pod uwagę walory turystyczne, położone na terenach nizinnych ma do zaoferowania piękne krajobrazy i jeziora (no. Jezioro Maltańskie, Jezioro Rusałka), a do tego liczne zabytki będące szczególnie ważnym dziedzictwem kulturowym ze względu na historię regionu. Są tu dwa parki narodowe – Wielkopolski Park Narodowy oraz część Drawieńskiego Parku Narodowego, zaś wśród 12 parków krajobrazowych na szczególną uwagę zasługuje Sierakowski Park Krajobrazowy, Powidzki Park Krajobrazowy oraz Puszcza Zielonka. Zabytkami będącymi wizytówką regionu jest przede wszystkim Ratusz w Poznaniu, Zamek Królewski, poznańska fara, Ostrów Tumski jako najstarsza część miasta, czy też rotunda Dąbrówki. Warto również zobaczyć Zamek Cesarski, Stary Browar znajdujący się na ulicy Półwiejskiej oraz Katedrę w Poznaniu. Duże zainteresowanie wzbudzają także trasy turystyczne o charakterze kulturalnym i historycznym. Najbardziej popularnym jest Szlak Piastowski obejmujący swym zasięgiem oprócz Poznania także Ostrów Lednicki, Gniezno, Trzemeszno, Strzelno, Kruszwicę oraz Biskupin. Województwo charakteryzuje się także tym, iż popularna jest tu nie tylko hodowla koni głównie krwi arabskiej, np. w Racocie, Pępowie i Iwnie, ale również eksperymentalna hodowla konika polskiego.

 

Sierakowski Park Krajobrazowy

położony jest w zachodniej części województwa wielkopolskiego. Obejmuje powierzchnię 30413 ha i został utworzony w celu w celu ochrony polodowcowego krajobrazu części Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, o rzeźbie urozmaiconej wzgórzami morenowymi, wydmami, dolinami rzek i rynnami jezior. Płynąca przez Park rzeka Warta dzieli go na dwie części: północną z wydmowymi terenami i południową z pagórkowatym obszarem morenowym. Charakterystyczne dla Parku są 52 jeziora polodowcowe o i wiele mniejszych zbiorników wodnych. Najgłębszym jeziorem jest Jezioro Śremskie, jego dno leży 6 m poniżej poziomu morza  i tworzy jedyną w Wielkopolsce kryptodepresję. Na terenie parku znajdują się 4 rezerwaty: “Buki nad Jeziorem Lutomskim”, “Cegliniec, “Czaple Wyspy” oraz “Mszar nad Jeziorem Mnich”. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej mieści się w pięknym dworku w Chalinie. Symbolem Sierakowskiego Parku Krajobrazowego jest czapla siwa, którą można spotkać na tym terenie.

 

W województwie wielkopolskim zarejestrowanych jest ponad 2000 pomników przyrody: pojedynczych drzew, grup drzew, alei, głazów narzutowych i stanowisk roślin chronionych, a także jedno źródło. Wśród drzew dominują okazy gatunków rodzimychdęby szypułkowe i lipy drobnolistne. Najlepiej znane pomniki przyrody to dęby rogalińskie,a wśród nich rosnące w parku pałacowym w Rogalinie  podziwiane, tysiącletnie, znane w całym kraju, „Lech”, „Czech” i „Rus”.
 

Źródło zdjęcia : www.rower.proinf.pl/trasa012.html

 

Kamień św. Jadwigi

to największy w Wielkopolsce głaz narzutowy, znajdujący się w lesie koło Gołuchowa. Jego wymiary są imponujące: obwód 22 m, wysokość 3,5m. Mniejszy od niego jest Kamień św. Wojciecha (obwód 20,5m, wysokość nad ziemią 1,3m, głębokość zalegania w ziemi 2,7m) na łące w Budziejewku. Według miejscowej legendy miał z niego głosić kazanie św. Wojciech. W 1840 r. miejscowa ludność doprowadziła do wpisania tego kamienia do ksiąg wieczystych jako obiektu chronionego „na wieczne czasy”. Jest to najstarszy w Wielkopolsce chroniony zabytek przyrody.

 

Źródło zdjęcia: www.garnek.pl/jacek05/17011956/kamien-sw-jadwigi-w-goluchowie

 

Wielkopolskie tereny bogate są w wiele pałaców i zamków, najpiękniejsze i warte odwiedzenia to min. Pałac w Bugaju, Dwór w Chotowie oraz Pałac w Pakosławiu.

 

Palmiarnia w Poznaniu

Poznańska palmiarnia jest największym w kraju i jednym z największych w Europie sztucznym zbiorowiskiem roślin tropikalnych. Zgromadzone tutaj okazy ze wszystkich zakątków świata sprawiają, że można się poczuć jak w prawdziwej dżungli, sawannie czy pustyni.

W 10 pawilonach stworzono specjalne warunki klimatyczne do hodowli niespotykanych w Europie roślin. Dzięki odpowiedniej temperaturze pielęgnuje się tu sukulenty Ameryki, kserofity starego i nowego kontynentu oraz florę sawanny. Przechodząc wśród tropikalnych palm i pnączy możemy podziwiać olbrzymie i kolorowe karpie koi, które pływają w oczkach wodnych.

W palmiarni znajduje się pawilon z akwariami gdzie żyje wiele gatunków ryb tropikalnych, m.in. piranie, ślepe ryby jaskiniowe oraz prapłetwowce. Palmiarnię okala przepiękny stary park Wilsona ze stawem.
 

Źródło zdjęcia : blip.pl/tags/palmiarnia

 

Kościan - Nenufar Club - Park Rekreacyjny

"Nenufar Club” jest obiektem rekreacyjno – wypoczynkowym mieszczącym się w Kościanie. Oferującym wszechstronną obsługę gości pragnących spędzić miłe chwile w pięknym parku, którego obszar w połowie stanowi zespół połączonych akwenów wodnych

W skład infrastruktury wypoczynkowej parku wchodzi sprzęt wodny (łodzie, kajaki, tratwy, duże łodzie spacerowe) a także ławki i daszki piknikowe, grille oraz przygotowane do użytku gości miejsce do wspólnego biesiadowania przy ognisku.

Na jednej z wysp wchodzących w skład obiektu mieści się plac zabaw dla dzieci. Całość uzupełniają makiety znanych budowli świata, które nadają obiektowi specyficznej atmosfery (m.in. Wieża Eiffla, piramida egipska, Statua Wolności).

 

Źródło zdjęcia : www.panoramio.com/user/2414358?with_photo_id=15644751

 

Poznań Malta – Zoo

Zielone obszary wokół poznańskiego Jeziora Maltańskiego wraz z całym zapleczem rekreacyjnym stanowią jeden z ważniejszych ośrodków rozrywki w Poznaniu. Przez cały rok odbywają się tutaj imprezy, lokalne oraz rangi światowej.

Możecie tutaj do woli jeździć na rolkach lub rowerach po specjalnie przygotowanych ścieżkach, przez cały rok korzystać z narciarskiego stoku oraz przejechać się trasą letniego toru saneczkowego. Dodatkowo w okresie od jesieni do wiosny czynne jest kryte lodowisko.

Kilkaset metrów za wschodnim krańcem jeziora zaczynają się tereny nowego ogrodu zoologicznego. Jest to największy ogród zoologiczny w kraju. Na rozległej przestrzeni starano się stworzyć jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunki egzystencji dla kilkudziesięciu gatunków zwierząt. Na jego bogato ukształtowanym terenie znajduje się dolina z linią sztucznych stawów o łącznej powierzchni 16ha.

Na obszarze 113 ha można oglądać zwierzęta, spacerując jednym z trzech szlaków. Rodzice z małymi dziećmi powinni wybrać szlak niebieski (2 km) lub czerwony (2,7 km). Chcąc zwiedzić cały ogród, należy wybrać szlak czarny, o długości ponad 5 km. Nowe zoo można też podziwiać, jadąc ciągnikiem z przyczepą stylizowanym na kolejkę zwanym "Zwierzynką" .

W warunkach zbliżonych do naturalnych ogląda się m.in. zwierzęta sawanny, faunę Australii i Ameryki Południowej, ptaki, małpy oraz żubry.

Dodatkową atrakcję dla najmłodszych stanowi możliwość dojazdu do zoo dziecięcą kolejką. Przy rondzie Śródka jest dworzec kolejki - 'Maltanki'. Jedzie ona do zoo przez 15 min. 'Maltanka' kursuje od 10.00-18.00, co godzinę w dni powszednie i co pół godziny w dni wolne od pracy). W sezonie jesienno-zimowym tą samą trasą kursuje zabytkowy wagon motorowy 'Ryjek' (w dni wolne od pracy 10.00-18.00).

 

Autor tekstu: Żaneta Bomba

Innowacyjna Gospodarka